• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Táto plodina znižuje zápal a cukrovku

  • 19:23 17.07.2019
  • Bratislava
Táto plodina znižuje zápal a cukrovku

Chemikálie v tejto potravine môžu znížiť zápal a inzulínovú rezistenciu.

Kukurica možno na prvý pohľad nie je prvou voľbou na liečbu diabetu. Avšak, existujú viaceré druhy kukurice v rôznych odtieňoch a farbách, a práve tieto pigmentové chemické látky môžu byť kľúčom k liečbe cukrovky.

Nový výskum ukazuje, že komplexné fytochemikálie v rôznych nových kmeňoch fialovej kukurice môžu znížiť zápal a zlepšiť citlivosť na inzulín. Podľa vedcov sa na tieto účely môže použiť extrakt, ale vhodné je aj začlenenie fialovej kukurice do stravy. Výskum viedla Elvira Gonzalez de Mejia a zistenia boli zverejnené v časopise Food Chemistry.

Zníženie zápalu a obezity

Výskumníci 4 roky pestovali 20 nových odrôd kukurice, ktoré vyšľachtili z odrody kukurice Apache red. Potom použili vodu na extrakciu chemických zlúčenín prítomných vo vonkajšej vrstve kukuričných jadier, nazývaných oplodie.

Každý extrakt oplodia mal jedinečný profil antokyanínov, pigmentov, ktoré vytvárajú osobitný odtieň červeno-fialovej farby kukurice, ako aj iné fytochemikálie alebo fenolové zlúčeniny, vrátane kyseliny kávovej, kyseliny vanilovej, luteolínu a kvercetínu.

Foto: publicdomainpictures.net

Na testovanie účinnosti každého extraktu vedci použili modely myších buniek zápalu a obezity - dvoch kritických faktorov diabetu a inzulínovej rezistencie. Keď makrofágy vystavili extraktu, spozorovali zníženie prozápalových molekúl. Makrofágy sú imunitné bunky, ktoré hrajú úlohu pri zápale.

Zistili tiež, že niektoré extrakty boli mierne toxické pre tukové bunky, ale boli schopné tlmiť premenu prekurzorových buniek na zrelé tukové bunky nazývané adipocyty, ktoré akumulujú tuk a poháňajú obezitu.

Zníženie inzulínovej rezistencie

Výskumníci tiež testovali extrakty na adipocytoch, ktoré umelo vyvolali na rozvoj inzulínovej rezistencie, čo je charakteristickým znakom diabetu. Extrakty znížili hladiny oxidačného stresu v bunkách, čo je miera inzulínovej rezistencie. Zvýšila sa aj absorbcia glukózy, čo poukazuje na zníženie inzulínovej rezistencie.

Výťažky z fialovej kukurice môžu poskytnúť niektoré ďalšie výhody. Alfa-amyláza je enzým, ktorý hrá úlohu v procese rozkladu komplexných sacharidov na jednoduché cukry. Inhibícia proteínu u ľudí s diabetom môže viesť k zníženiu hladiny cukru v krvi. Extrakty oplodia mali silný inhibičný účinok na alfa-amylázu.

Extrakty tiež inhibovali ďalší enzým nazývaný dipeptidyl-peptidáza 4 (DPP-4), ktorý aktivuje hormóny, ktoré zase regulujú sekréciu inzulínu. Farmaceutické inhibítory DPP-4 sú relatívne novou triedou liekov, ktorú lekári používajú na liečbu diabetu 2. typu. Ako uviedol spoluautor štúdie Diego Luna-Vital:

"Pozorovali sme veľmi dôležité zmeny v molekulách, ktoré znižujú oxidačný stres a zápal v inzulín-rezistentných adipocytoch. Tiež sme zistili dôležité zmeny v prozápalových molekulách v imunitných bunkách."

Podľa Gonzalez de Mejia je dôležité nielen využitie extraktu, ale začlenenie fialovej kukurice do stravy. Výskumníci chcú pokračovať vo svojej práci s cieľom rozmnožovať kukuričné ​​hybridy, ktoré kombinujú fytochemikálie, ktoré v štúdii vykazovali najväčší potenciál.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

VČERA - 20:05Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?