• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Tieto bežné lieky na krvný tlak môžu prispievať k vážnemu poškodeniu čriev

  • 20:09 13.07.2019
  • Bratislava
 Tieto bežné lieky na krvný tlak môžu prispievať k vážnemu poškodeniu čriev

Lieky na zníženie krvného tlaku môžu zvýšiť riziko potenciálne závažného ochorenia čriev.

Lekári na znižovanie krvného tlaku odporúčajú pacientom vykonať zmeny v životnom štýle, prípadne predpisujú lieky. Medzi najbežnejšie lieky na znižovanie tlaku patria inhibítory, ktoré pomáhajú uvoľniť krvné cievy a blokátory kanálov, ktoré zabraňujú pôsobeniu prirodzenej chemickej látky, ktorá zužuje krvné cievy, čím spomaľuje srdcový tep a znižuje množstvo krvi, ktoré potrebuje pumpovať.

Teraz vedci z Imperial College London a Univerzity Ludwiga Maximiliána v Mníchove skúmali účinnosť a potenciálne vedľajšie účinky troch bežných liekov na krvný tlak: ACE inhibítory, beta-blokátory a blokátory kalciového kanála. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Circulation.

Blokátory kalciových kanálov súvisia s vážnymi črevnými problémami

Tím vedcov pomocou genetickej analýzy zistil súvislosť medzi liekmi a nižším rizikom kardiovaskulárnych ochorení, ale ich zistenia tiež ukázali, že niektoré zložky týchto liekov môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie čriev.

Výsledky ukázali, že špecifický typ blokátora kalciového kanála - nazývaného non-dihydropyridiny - môžu zvýšiť riziko črevného ochorenia nazývaného divertikulóza.

Non-dihydropyridíny patria k 1. generácii BKK. Ide o účinné látky nifedipin, verapamil a diltiazem. Častejšie sa používajú pri poruchách srdcového rytmu.

Divertikulóza je stav, pri ktorom vo výstelke tráviaceho systému tvoria malé výčnelky črevnej steny. Zvyčajne sa objavujú v dolnej časti hrubého čreva a zriedkavo spôsobujú problémy, pokiaľ nezapália alebo neinfikujú, čo je stav, ktorý sa nazýva divertikulitída.

Symptómy divertikulitídy zahŕňajú bolesť v ľavej dolnej časti brucha, nevoľnosť, vracanie, horúčku, citlivosť brucha a zápchu. Spoluautor štúdie Dipender Gill uviedol, že je to prvýkrát, čo tieto špecifické blokátory kalciových kanálov ukázali možné spojenie s divertikulózou:

"Nie sme si istí základným mechanizmom - aj keď to môže súvisieť s účinkami na funkciu črevných svalov, ktoré vykonávajú kontrakcie na prepravu potravy cez črevo."

Výskumník dodáva, že je potrebné ďalšie skúmanie, aby sa potvrdila súvislosť medzi liekmi na krvný tlak a črevným ochorením. Domnieva sa, že vedci by mali využiť výsledky štúdie ako usmernenie pre budúci výskum, ale lekári by zatiaľ nemali meniť pokyny pri predpisovaní liekov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, viapractica.sk, ahajournals.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

VČERA - 20:05Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?