• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Nežiaduce účinky nízkej hladiny „zlého“ cholesterolu

  • 20:42 13.07.2019
  • Pensylvánia
Nežiaduce účinky nízkej hladiny „zlého“ cholesterolu

Znížiť úroveň takzvaného „zlého“ cholesterolu je cieľom mnohých ľudí. Ako však hovorí nová štúdia, jeho hladina môže byť v niektorých prípadoch až príliš nízka.

Démonizovaný „zlý“ cholesterol je strašiakom všetkých ľudí, ktorí trpia na jeho prebytok. Ako však ukázala štúdia z prostredia amerických univerzít, jeho hladina by nemala dosahovať ani extrémne minimum.

V prípade, že vaša hladina LDL cholesterolu dosiahne prinízku úroveň, hrozí vám riziko hemoragickej porážky (cievna mozgová príhoda spôsobená krvácaním). Výsledky štúdie hovoria, že „tak, ako to je pri mnohých zložkách potravy, aj pri udržiavaní zdravej hladiny LDL cholesterolu platí, že miera a rovnováha hrá kľúčovú rolu.“ Zlého cholesterolu by sme teda nemali mať priveľa ani primálo.

Štúdia by v budúcnosti mohla priniesť presnejšie odporúčania z hľadiska udržiavania zdravej hladiny LDL cholesterolu. Napríklad u pacientov s predispozíciou na porážku by mohlo dôjsť k predefinovaniu odporúčanej hladiny tohto druhu cholesterolu.

Treba poznamenať, že hoci sa do štúdie zapojilo takmer 100.000 dobrovoľníkov, každý z nich žil v tom istom čínskom meste, a tak nie je jasné, či výsledok možno aplikovať aj na iné národnosti.

Nízky cholesterol nie je vždy výhodou

Cholesterol je mazľavá látka, ktorá sa bežne vyskytuje v tele človeka. Poznáme niekoľko druhov cholesterolu, z ktorých najznámejší je LDL cholesterol, alebo „zlý“ cholesterol, ktorého hromadením dochádza k vzniku usadenín v cievach, v dôsledku čoho narastá riziko mŕtvice a infarktu.

Národné inštitúty zdravia hovoria, že zdravá dávka LDL cholesterolu u dospelých by mala dosahovať 100 miligramov na deciliter. Ľudia, ktorým hrozia srdcové ochorenia, by si mali klásť za cieľ dosiahnutie ešte nižšej hladiny tohto cholesterolu (pod 70 mg/dl).

Nová štúdia sa zamerala na 96.000 dospelých z priemyselného mesta Tangshan v Číne, ktorí nikdy predtým neutrpeli mozgovú príhodu, infarkt alebo ich nepostihlo onkologické ochorenie. Počas deviatich rokov im pravidelne merali hodnotu LDL cholesterolu. Počas tohto obdobia 753 z nich utrpelo cievnu mozgovú príhodu.

Ako ukázala analýza, ľudia s hladinou LDL cholesterolu pod 70 mg/dl mali o 65% vyššiu pravdepodobnosť vzniku cievnej príhody v porovnaní s tými, u ktorých hladina „zlého“ cholesterolu dosahovala 70 až 99 mg/dl. Tí, u ktorých hladina tohto cholesterolu dosahovala len 50 mg/dl a menej, mali až dvakrát vyššie riziko porážky.

Dosiaľ nie je celkom známe, ako presne vplýva zlý cholesterol na zvýšené riziko vzniku cievnej príhody. Ako však vieme, cholesterol hrá kľúčovú rolu pri tvorbe bunkových membrán, a tak je možné, že príliš nízka hladina LDL cholesterolu môže spôsobovať krehkosť červených krviniek a ich zánik. LDL cholesterol sa pravdepodobne tiež podieľa na tvorbe krvných zrazenín, a jeho nízka hladina tak môže viesť k nadmernému krvácaniu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, neurology.org, eurekalert.org, medlineplus.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

VČERA - 20:05Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?