• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.8.2019Meniny má Filip
20°Bratislava

Nežiaduce účinky nízkej hladiny „zlého“ cholesterolu

  • 20:42 13.07.2019
  • Pensylvánia
Nežiaduce účinky nízkej hladiny „zlého“ cholesterolu

Znížiť úroveň takzvaného „zlého“ cholesterolu je cieľom mnohých ľudí. Ako však hovorí nová štúdia, jeho hladina môže byť v niektorých prípadoch až príliš nízka.

Démonizovaný „zlý“ cholesterol je strašiakom všetkých ľudí, ktorí trpia na jeho prebytok. Ako však ukázala štúdia z prostredia amerických univerzít, jeho hladina by nemala dosahovať ani extrémne minimum.

V prípade, že vaša hladina LDL cholesterolu dosiahne prinízku úroveň, hrozí vám riziko hemoragickej porážky (cievna mozgová príhoda spôsobená krvácaním). Výsledky štúdie hovoria, že „tak, ako to je pri mnohých zložkách potravy, aj pri udržiavaní zdravej hladiny LDL cholesterolu platí, že miera a rovnováha hrá kľúčovú rolu.“ Zlého cholesterolu by sme teda nemali mať priveľa ani primálo.

Štúdia by v budúcnosti mohla priniesť presnejšie odporúčania z hľadiska udržiavania zdravej hladiny LDL cholesterolu. Napríklad u pacientov s predispozíciou na porážku by mohlo dôjsť k predefinovaniu odporúčanej hladiny tohto druhu cholesterolu.

Treba poznamenať, že hoci sa do štúdie zapojilo takmer 100.000 dobrovoľníkov, každý z nich žil v tom istom čínskom meste, a tak nie je jasné, či výsledok možno aplikovať aj na iné národnosti.

Nízky cholesterol nie je vždy výhodou

Cholesterol je mazľavá látka, ktorá sa bežne vyskytuje v tele človeka. Poznáme niekoľko druhov cholesterolu, z ktorých najznámejší je LDL cholesterol, alebo „zlý“ cholesterol, ktorého hromadením dochádza k vzniku usadenín v cievach, v dôsledku čoho narastá riziko mŕtvice a infarktu.

Národné inštitúty zdravia hovoria, že zdravá dávka LDL cholesterolu u dospelých by mala dosahovať 100 miligramov na deciliter. Ľudia, ktorým hrozia srdcové ochorenia, by si mali klásť za cieľ dosiahnutie ešte nižšej hladiny tohto cholesterolu (pod 70 mg/dl).

Nová štúdia sa zamerala na 96.000 dospelých z priemyselného mesta Tangshan v Číne, ktorí nikdy predtým neutrpeli mozgovú príhodu, infarkt alebo ich nepostihlo onkologické ochorenie. Počas deviatich rokov im pravidelne merali hodnotu LDL cholesterolu. Počas tohto obdobia 753 z nich utrpelo cievnu mozgovú príhodu.

Ako ukázala analýza, ľudia s hladinou LDL cholesterolu pod 70 mg/dl mali o 65% vyššiu pravdepodobnosť vzniku cievnej príhody v porovnaní s tými, u ktorých hladina „zlého“ cholesterolu dosahovala 70 až 99 mg/dl. Tí, u ktorých hladina tohto cholesterolu dosahovala len 50 mg/dl a menej, mali až dvakrát vyššie riziko porážky.

Dosiaľ nie je celkom známe, ako presne vplýva zlý cholesterol na zvýšené riziko vzniku cievnej príhody. Ako však vieme, cholesterol hrá kľúčovú rolu pri tvorbe bunkových membrán, a tak je možné, že príliš nízka hladina LDL cholesterolu môže spôsobovať krehkosť červených krviniek a ich zánik. LDL cholesterol sa pravdepodobne tiež podieľa na tvorbe krvných zrazenín, a jeho nízka hladina tak môže viesť k nadmernému krvácaniu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, neurology.org, eurekalert.org, medlineplus.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

VČERA - 21:11Zdravie

Výskum rozoberá spojenie medzi konzumáciou fluoridovanej vody počas tehotenstva a zdravím narodených detí.

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

VČERA - 20:18Zdravie

O tomto „fakte“ o infarkte sa hovorí často, no skutočnosť znie celkom inak.

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

21:08 21.08.2019Zdravie

Ak je vaším cieľom schudnúť, doprajte si pred spánkom jeden z týchto nápojov.

Mrazená zelenina a 8 bežných chýb, ktoré opakujeme pri jej príprave

Mrazená zelenina a 8 bežných chýb, ktoré opakujeme pri jej príprave

19:09 21.08.2019Zdravie

Odborníci radia, ako kupovať, pripravovať, variť a skladovať mrazenú zeleninu tak, aby ste z nej mali najväčší pôžitok.

Kávová diéta: Účinný spôsob chudnutia, alebo len rozprávka na dobrú noc?

Kávová diéta: Účinný spôsob chudnutia, alebo len rozprávka na dobrú noc?

20:12 20.08.2019Zdravie

Kávová diéta sľubuje chudnutie len s niekoľkými šálkami kávy za deň. Aké sú jej skutočné účinky a na čo treba dať pozor?