• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 7.12.2019Meniny má Ambróz
-1°Bratislava

Čaputová: Neprišla som vládnuť, ale slúžiť občanom a Slovensku

  • 12:31 15.06.2019
  • Bratislava
Čaputová: Neprišla som vládnuť, ale slúžiť občanom a Slovensku

Prezidentka SR Zuzana Čaputová nechce z úradu vládnuť, ale slúžiť ľuďom a Slovensku. Povedala to vo svojom inauguračnom prejave po tom, čo na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR zložila ústavou predpísaný sľub a ujala sa funkcie.

Zložením ústavného sľubu preberám všetky záväzky a povinnosti verejnej služby. Neprišla som vládnuť, prišla som slúžiť občanom, obyvateľom, Slovensku. Budem slúžiť blahu slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike,“ vyhlásila. Ponúka odbornosť, cit a zdravý aktivistický záujem. Chce prispieť ku konštruktívnej spolupráci. Svoj mandát mieni vykonávať slobodne.

Slovensko a jeho ľudia sú podľa Čaputovej vitálnejší, ako si myslia. Poukázala na zvládnuté a pokojné rozdelenie Československa, drastické ekonomické opatrenia, ktorými si Slovensko prešlo, boj s nezamestnanosťou. Poukázala na úspešný vstup Slovenska do Európskej únie a schengenského priestoru. „A ako jediní patríme do eurozóny. Zvládli sme to,“ vyhlásila.

Prezidentka ocenila protischránkový zákon, vyzdvihla úspechy slovenských vedcov, aktívnu a vyspelú občiansku spoločnosť, čo sa podľa nej ukázalo aj pri protestoch po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Čaputová sa prihlásila k proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenska. „Ako je Európska únia naším životným a hodnotovým priestorom, Severoatlantická aliancia je naším obranným a bezpečnostným pilierom. Musíme ako krajina urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa tento priestor a jeho oporné piliere uchovali a posilňovali,“ doplnila s tým, že najdôležitejšie globálne problémy nemôžeme vyriešiť iba sami. „Zvládneme ich len v rámci najširšej medzinárodnej spolupráce,“ podotkla.

Poukázala aj na hrozby ako je klimatická kríza. „Proces globálnej zmeny klímy musíme spomaliť a zvrátiť, lebo v opačnom prípade to môže mať zásadné následky aj pre Slovensko. Vieme, že riešenie globálnej ekologickej hrozby nezávisí iba od nás. Je ale iba v našej moci zásadná zmena prístupu k prírode na Slovensku. Práve v tomto máme príležitosť byť všetci skutočnými vlastencami, bez ohľadu na to, aké je naše názorové, politické či stranícke presvedčenie,“ podotkla.

Zdôraznila potrebu právneho štátu a rovnosti pred zákonom. „Príliš veľa ľudí na Slovensku nadobudlo oprávnené presvedčenie, že toto u nás celkom neplatí. Pocit spoločenskej nespravodlivosti zosilnel a nadobudol dve podoby – podobu volania po zmene a po slušnosti, ale aj podobu hnevu na systém,“ poznamenala Čaputová.

Skritizovala korupciu či nedotknuteľnosť vybraných osôb. Musí sa to podľa nej stať minulosťou, pretože to uráža ľudský cit pre spravodlivosť. Prezidentka volá aj po spravodlivosti aj dôstojnom živote pre mladých aj starých ľudí. „Budem sa aktívne zaujímať o nové právne normy, aby prispeli k dôstojnosti života ľudí, ochrane životného prostredia a vyváženiu nezávislosti verejnej moci jej zodpovednosťou,“ doplnila.

Aktívne chce spolupracovať pri zámeroch nových systémových zmien v oblasti justície. V súvislosti s menovacími právomocami uviedla, že bude do funkcií menovať len profesionálne a osobnostne najlepších.

Prezidentka volá aj po prekonávaní priepastí medzi jednotlivými skupinami ľudí. „Postoj k inakosti, inej tradícii, inej skúsenosti a inému názoru vieme vyjadriť aj bez toho, aby sme siahli na slobodu a dôstojnosť iných. Stačí pri tom nezabudnúť na to, že spoločne sme súčasťou celku, súčasťou ľudskej rodiny. Stačí nezabudnúť na lásku k blížnemu, ktorá je základom rešpektu k rôznosti,“ poznamenala.

Poukázala tiež na prebúdzanie sa spoločnosti. „Teším sa z každej spontánnej aktivity v prospech svojho susedstva, v prospech mesta, v prospech spoločenstva. Teším sa z návratu každého občana a občianky domov na Slovensko, aj z každej iniciatívy, ktorá o to usiluje. Lebo toto prebúdzanie je hlavne o viere v krajinu, v potenciál ľudí, a v to, čo môžeme spolu dokázať,“ povedala prezidentka, ktorá sa hlási k pozitívnemu vlastenectvu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rezort spravodlivosti ponúka pomoc ľuďom z bytovky, kde došlo k výbuchu

Rezort spravodlivosti ponúka pomoc ľuďom z bytovky, kde došlo k výbuchu

DNES - 5:01Domáce

Predsedníčka Krajského súdu v Prešove Anna Kovaľová spolupracuje s krízovým štábom v Prešove v súvislosti s piatkovým výbuchom v jednej z bytoviek v Prešove.

Premiér vyčlení zo svojej rezervy pre mesto Prešov milión eur

Premiér vyčlení zo svojej rezervy pre mesto Prešov milión eur

VČERA - 23:54Domáce

V súvislosti s piatkovým výbuchom v jednej z prešovských bytoviek dostane mesto z rezervy predsedu vlády SR milión eur. Po zasadnutí krízového štábu to oznámil premiér Peter Pellegrini.

Polícia upozorňuje, že oficiálny účet pre zbierku po výbuchu zriadil Prešov

Polícia upozorňuje, že oficiálny účet pre zbierku po výbuchu zriadil Prešov

VČERA - 20:25Domáce

Polícia varuje pred možným zneužitím prešovského tragického výbuchu v paneláku.

Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s výbuchom plynu v Prešove

Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s výbuchom plynu v Prešove

VČERA - 19:39Domáce

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.

Prezidentka ponúkla pomoc rodinám postihnutým nešťastím, pomohla aj finančne

Prezidentka ponúkla pomoc rodinám postihnutým nešťastím, pomohla aj finančne

VČERA - 19:06Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ponúkla pomoc rodinám postihnutým nešťastím v Prešove.