Na Budatínskom zámku súťaží 180 poľovníckych trubačov zo Slovenska a Česka

Viac ako 180 poľovníckych trubačov zo Slovenska a Českej republiky bojuje v sobotu od rána na Budatínskom zámku v Žiline o prestížne ocenenia v rámci piateho ročníku spoločnej česko-slovenskej súťaže poľovníckych trubačov.
Súťaž pripravil Klub trubačov Slovenskej republiky. Podujatie je zároveň 42. ročníkom celoslovenskej súťaže v hre na lesnicu a poľovnícky roh a 39. ročníkom českej národnej súťaže poľovníckych trubačov.
Podľa predsedu Klubu trubačov SR Edmunda Hatiara sa v Žiline počas celého dňa predstaví približne 110 českých a 70 slovenských trubačov, ktorí súťažia v piatich kategóriách. „Už päť rokov robíme túto súťaž spoločne. Na Slovensku má súťaž bohatú tradíciu. Pred 43 rokmi sa začala písať jej história na výstavisku v Nitre,“ priblížil Hatiar.
Ako dodal, slovenské poľovnícke signály sú klenotom slovenskej poľovníckej kultúry, pretože len málo okolitých krajín má svoje vlastné poľovnícke signály a väčšina Európy používa nemecké signály.
„My, Slováci, máme od roku 1970 naše slovenské signály, ktorých autorom je hudobný skladateľ Tibor Andrašovan. Ide o desať signálov, ktoré sa používajú pri organizovaní spoločných poľovačiek. V minulosti neexistovali ani mobilné telefóny, ani vysielačky a poľovnícke signály slúžili na dorozumievanie,“ doplnil Hatiar s tým, že od októbra minulého roka pracujú spoločne s kolegami z Talianska na zápise poľovníckej hudby do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Súťaž podľa neho potrvá do podvečerných hodín, keď slávnostne vyhlásia najlepších trubačov medzi súbormi i jednotlivcami. Rozhodne o nich profesionálna porota. Tá hodnotí päť kritérií – prednes, rytmus a súhru, ladenie, tónovú kultúru a celkový dojem.

Hnutie Slovensko: Výročie konca vojny je i výzvou k zodpovednosti
Pripomenutie si 80. výročia konca 2. svetovej vojny je pripomenutím si ceny mieru i výzvou k zodpovednosti za budúcnosť Slovenska a Európy. Zdôraznilo to hnutie Slovensko.

Raši: Mier je receptom pre celý civilizovaný svet
Mier je receptom nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Gazu, Pakistan, Indiu a celý civilizovaný svet, vyhlásil predseda parlamentu.

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti
Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete.

Šimečka: Hrôzy vojny si je potrebné pripomínať a poučiť sa z nich
Michal Šimečka si obete najväčšieho vojnového konfliktu v histórii uctil spolu s kolegami pri bratislavskom pamätníku na Slavíne.

KDH: Naša sloboda bola draho vykúpená obeťami 2. svetovej vojny
Milan Majerský pripomína, že 2. svetová vojna si vyžiadala desiatky miliónov obetí.