3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život
- 20:35 21.05.2019
- Bratislava

Posledné roky sa postarali o nárast perfekcionizmu na celom svete. Ľudia neustále túžia po dokonalosti a často si neuvedomujú, že je nedosiahnuteľná. Tieto 3 typy perfekcionizmu vedia zruinovať vzťahy aj psychiku.
Určite ste sa už niekedy prichytili pri tom, ako posudzujete chyby ostatných len preto, že nevedia byť dokonalí. Aj keď dokonalosť v ľudskej povahe nie je dosiahnuteľná, mnohí z nás sú prísni buď sami na seba alebo na okolie. Takýto perfekcionizmus väčšinou nie je zdravý a niektoré jeho podoby nám dokonca škodia.
3 typy škodlivého perfekcionizmu
Myšlienku o tom, že existuje niekoľko typov perfekcionizmu, v roku 1991 ako prví predstavili lekári Paul Hewitt a Gordon Flett. V tom istom roku vytvorili Multidimenzionálnu škálu perfekcionizmu, ktorá podrobne opisuje, ako sa prejavujú neurózy z neschopnosti dosiahnuť nemožné.
Za posledných takmer 30 rokov sa mnohí snažili prísť s vlastnou predstavou o škále perfekcionizmu, no tá sa vždy odrážala od stupnice Hewitta a Fletta, ktorí rozlišujú 3 základné typy perfekcionizmu.
1. Perfekcionizmus zameraný na seba
Ide pravdepodobne o najvernejšiu reprezentáciu toho, čo si bežný človek predstaví pod pojmom „perfekcionizmus“. Je to typ perfekcionizmu, v ktorom človek kritizuje sám seba.
Ľudia, ktorí sa trápia s týmto druhom perfekcionizmu, si stanovujú štandardy, ktoré nie je možné dosiahnuť. V hlave sa vracajú ku každej udalosti a premýšľajú, čo by sa na nej dalo vylepšiť. Kladú si za vinu aj veci, ktoré nemajú ako ovplyvniť.
Hewitt a Flett hovoria, že „perfekcionizmus zameraný na seba sa spája s rôznymi prípadmi neschopnosti dosiahnuť úspešné a uspokojujúce ciele.“ Takéto správanie je dôvodom vzniku stresu, anorexie a subklinickej depresie.
2. Perfekcionizmus zameraný na iných
Perfekcionizmus zameraný na iných je typickým príznakom ľudí, ktorí veľmi tvrdo posudzujú svoje okolie. V podstate sú presvedčení o tom, že oni jediní sú dokonalí, zatiaľ čo ostatní by sa mali zmeniť. Takíto perfekcionisti majú nereálne požiadavky na rodinu, priateľov a blízkych.
Hewitt a Flett sú presvedčení o tom, že ľudia s takýmto prístupom k okoliu môžu mať problémy s dôverou u ostatných a prijímaním viny. Na druhej strane sú z nich skvelí vodcovia za podmienky, že svoje postoje na verejnosti miernia.
3. Sociálne motivovaný perfekcionizmus
Tento druh perfekcionizmu navonok takmer ani nebadať. Ide o hybrid predošlých dvoch druhov perfekcionizmu, pri ktorom má človek dojem, (ktorý sa môže, ale nemusí zakladať na pravde) že ho okolie posudzuje na základe nerealistického štandardu.
Človek, ktorého prenasledujú takéto myšlienky, má pocit, že neustále ostatných sklamáva, nie je schopný dosiahnuť to, čo od neho spoločnosť vyžaduje, a podobne, ako pri perfekcionizme zameranom na iných, môže aj tento druh perfekcionizmu viesť k poškodeným vzťahom.

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie
Na to, aby vás naozaj ochránil pred škodlivým žiarením zo slnka, je potrebné skladovať krém na opaľovanie na vhodnom mieste.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?
Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.