• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 1.6.2020Meniny má Žaneta
23°Bratislava

Pečeň sa počas dňa zväčšuje a zmenšuje. Ako to súvisí so zdravým spánkom?

  • 20:53 15.05.2019
  • Ženeva
Pečeň sa počas dňa zväčšuje a zmenšuje. Ako to súvisí so zdravým spánkom?

Veľkosť pečene u zvierat a človeka nie je konštantná. Tento orgán sa neustále mení v závislosti od času, čo má obrovský súvis aj so zdravým spánkom.

Pečeň je endokrinná žľaza nachádzajúca sa v pravej hornej časti brucha. Tento orgán plní niekoľko funkcií, medzi ktoré patrí udržiavanie hladiny cukru v norme, ukladanie a uvoľňovanie vitamínov a minerálov do tela, detoxifikovanie krvi a schopnosť regenerácie.

Okrem týchto úžasných schopností má naša pečeň ešte jedno eso v rukáve – počas dňa sa zväčšuje, a v noci sa zas zmenšuje. Čo to znamená pre naše biologické hodiny a metabolizmus?

Pečeň a denný rytmus

U zvierat platí, že ich mozog, orgány a bunky sa riadia „telesnými hodinami“, ktoré regulujú pravidelné funkčné cykly celého tela. Na rozdiel od iných orgánov sa pečeň okrem tohto rytmu riadi aj časom, kedy jedia a kedy sa výraznejšie pohybujú.

Profesor molekulárnej biológie na Ženevskej univerzite (Švajčiarsko) Ueli Schibler sa pokúsil zistiť, ako sa pečeň dokáže vysporiadať s týmito zmenami telesného rytmu. V roku 2017 spolu s kolegami publikoval štúdiu, v ktorej potvrdil, že pečeň je v mimoriadnom súlade s telesným rytmom.

Schibler na základe pozorovania myší prišiel na to, že ich pečeň sa počas dňa (v tomto čase myši zvyknú spať) zväčší takmer o polovicu objemu, a v noci (keď sú myši najviac aktívne) sa postupne zmenší do pôvodnej veľkosti. Okrem rastu pečeňových buniek hepatocytov, keď boli myši aktívne, narastala aj hladina ribozómov, ktoré produkujú bielkoviny.

Čím viac ribozómov sa v pečeni nachádza, tým lepšie dokáže rozložiť jedlo na bielkoviny a zbaviť telo toxínov. Krátko pred prebudením sa pečeň zbavuje nadbytočných ribozómov a sťahuje sa do pôvodnej veľkosti.

Ako to súvisí so spánkom?

Štúdia zistila, že pečeň myší, ktoré boli aktívne vo zvyčajnom čase (v noci), dosahovala najvyššiu efektívnosť a veľkosť. Keď im vedci prevrátili cyklus, takže myši boli aktívne počas dňa a spali v noci, fluktuácia vo veľkosti pečene u nich ustala aj napriek tomu, že jedli rovnaké množstvá jedla. Dá sa teda s istotou povedať, že pečeň je najpevnejšie spojená s biorytmom.

Rovnaké zmeny vo veľkosti pečene sa pravdepodobne dejú aj u ľudí. Tento predpoklad potvrdila aj štúdia z roku 1986. Čo to teda znamená pre vás a vašu pečeň?

V prípade, že zo svojho života vynechávate kvalitný a pravidelný spánok, odrazí sa to aj na oslabenej funkcii vašej pečene. Čím dlhšie budete pečeň udržiavať v takomto napätí, tým skôr sa u vás začnú prejavovať neželané príznaky ako únava, opuch, tvorba modrín, či dokonca žltačka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, cell.com, sciencedaily.com, curiosity.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

DNES - 18:05Zdravie

Skorá diagnóza Alzheimerovej choroby aj pomocou najnovších testov by mohla pomôcť spomaliť priebeh ochorenia.

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

DNES - 9:16Zdravie

V prípade popraskanej kože na rukách môžu ako prvá pomoc poslúžiť krémy.

Príznaky demencie: Týchto 9 znakov pri rozprávaní ju prezradí

Príznaky demencie: Týchto 9 znakov pri rozprávaní ju prezradí

VČERA - 20:08Zdravie

Demencia je široký pojem, ktorý zastrešuje niekoľko porúch kognitívnych schopností. Prvotným príznakom demencie sú často problémy pri rozprávaní. Na týchto 9 znakov treba dať pozor.

Dospelí, ktorí v mladosti absolvovali takúto operáciu, sú náchylnejší na alkoholizmus

Dospelí, ktorí v mladosti absolvovali takúto operáciu, sú náchylnejší na alkoholizmus

VČERA - 19:36Zdravie

Výsledky novej štúdie naznačujú, že niektoré operácie by u mladistvých mali počkať, kým nedovŕšia dospelosť.

Tento druh syra zvyšuje krvný tlak

Tento druh syra zvyšuje krvný tlak

20:14 30.05.2020Zdravie

Ľudia, ktorí sú náchylní na ochorenia vyvolané vplyvom vysokého tlaku, by si mali dať pozor na potraviny, ktoré by mohli ohroziť ich zdravie. Medzi ne patrí aj tento druh syra.