Čo sa deje hodiny pred smrťou? Väčšina ľudí o tom nemá tušenie
- 20:22 13.05.2019
- Londýn

Aj napriek tomu, že mnohí z nás v minulosti niekoho odprevádzali na druhý svet, len málokto si vie predstaviť, čo sa deje s mysľou a telom umierajúceho človeka.
Benjamin Franklin kedysi povedal, že „na tomto svete nie je nič istého – len smrť a platenie daní.“ Väčšina z nás počas života pochopí len jedno z nich – a nie je to smrť.
Vo Veľkej Británii zorganizovali prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, čo ľudia vedia o smrti a umieraní. Až 6 z 10 účastníkov tvrdilo, že vedia len málo alebo nič o tom, čo sa deje v priebehu niekoľkých hodín pred posledným výdychom. Je pritom zarážajúce, že polovica z nich sa už v minulosti ocitla pri niekom, kto umieral.
Výskum na túto tému sa vám môže zdať morbídny, ale podľa Akadémie lekárskych vied je potrebný. Vo vyhlásení akadémie, ktorá združuje viac ako 1.000 britských medicínskych vedcov, sa píše, že smrť a umieranie sa v západných kultúrach natoľko tabuizuje, že ľudia sa o týchto témach vôbec nechcú rozprávať.
Ako sa podarilo dokázať, neschopnosť viesť rozhovor o tom, čomu sa nik z nás nevyhne, vedie k rozsiahlej ignorácii smrti. 42 percent respondentov uvádza, že s otázkami ohľadom smrti a starostlivosti pred smrťou sa obracajú na rodinu a známych. Len 22 percent ľudí hľadá pomoc u pracovníkov v zdravotníctve.
Okolo 20 percent ľudí hľadá informácie o smrti v dokumentárnych filmoch a zarážajúcich 16 percent účastníkov prieskumu považuje informácie o smrti a umieraní zobrazené v televíznych filmoch za pravdivé a užitočné. Doktorka Lesley Fallowfieldová však upozorňuje, že televízia v tomto prípade nie je najlepším zdrojom informácií:
„Televízor a filmy len málokedy zobrazujú ‚normálnu‘ smrť. Pre väčšinu ľudí je smrť pokojným a bezbolestným zážitkom. Pre blízkych ide rozhodne o traumatizujúcu udalosť, no aj tak ju mnohí opisujú ako pozitívnu skúsenosť. O smrti by sme sa preto mali zhovárať častejšie.“
Výskum ďalej hovorí, že nedostatok overených informácií o smrti môže zapríčiniť zbytočné obavy z procesu umierania. Keď sa ľudí pýtali, čo ich najviac desí na smrti priateľa alebo rodinného príslušníka, 62 percent respondentov uviedlo, že sa najviac boja bolesti, a 52 percent sa bojí, že ich blízky bude mať strach. Podľa Fallowfieldovej sa však nie každá smrť odohrá podľa tohto scenára.
Akadémia v Británii organizuje národnú kampaň, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o umieraní a začať otvorený dialóg o ňom. Viedli ju k tomu práve neuspokojivé výsledky národného prieskumu o poznatkoch o smrti a umieraní.

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie
Na to, aby vás naozaj ochránil pred škodlivým žiarením zo slnka, je potrebné skladovať krém na opaľovanie na vhodnom mieste.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?
Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.