Spoločnosť Boeing vedela o softvérovom probléme stroja 737 MAX už v roku 2017
- 6:30 06.05.2019
- Washington

Spoločnosť v nedeľu priznala, že niekoľko mesiacov pred začiatkom dodávok lietadiel 737 MAX v máji 2017 jej technici zistili, že jeden z výstražných systémov v kokpite nefunguje vo všetkých lietadlách správne.
Americký letecký koncern Boeing vedel už približne rok pred prvým zrútením svojho lietadla 737 MAX o softvérovom probléme tohto typu stroja.
Vo firme najskôr začali interné vyšetrovanie, ktorého záverom bolo, že to nemá negatívny vplyv na bezpečnosť alebo prevádzku lietadla, pričom „existujúca funkčnosť bola prijateľná“ dovtedy, kým výrobca neuvedie plánovanú softvérovú aktualizáciu, informovali agentúry DPA a AFP.
Najvyššie vedenie Boeingu nebolo podľa nedeľňajšieho vyhlásenia do tohto vyšetrovania zapojené a o probléme sa dozvedelo až po havárii stroja 737 MAX leteckej spoločnosti Lion Air v Indonézii, pri ktorej 29. októbra 2018 zahynulo 189 ľudí.
Americký Federálny letecký úrad (FAA) informovali o probléme až týždeň po tejto nehode. V decembri vykonala firma ďalšie vyšetrovanie, z ktorého rovnako vyplynulo, že nejde o bezpečnostné riziko, uvádza sa v oznámení Boeingu.
Tento rok došlo 10. marca k zrúteniu ďalšieho lietadla 737 MAX v Etiópii, pri havárii stroja aerolínií Ethiopian Airlines prišlo o život všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov.
Po tejto tragédii letecké úrady po celom svete zakázali prevádzku modelu 737 MAX, pokým vyšetrovatelia zisťujú príčiny oboch nehôd a technici Boeingu pracujú na riešeniach.
Podozrenie zo zapríčinenia nehôd padá podľa prvých vyšetrovacích správ na stabilizačný systém MCAS, vyvinutý práve pre nové stroje 737 MAX. Výstražný systém, o ktorého probléme výrobca vedel od roku 2017, súvisí s programom MCAS. To, či a do akej miery mohli tieto systémy zohrať rozhodujúcu úlohu pri zrútení lietadiel, však dosiaľ nie je jasné.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.