• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.4.2019Meniny má Vojtech
11°Bratislava

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

  • 20:35 17.04.2019
  • Toronto
Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

Ak ste si mysleli, že imunitný systém je tu len preto, aby nás chránil pred ochoreniami, boli ste na omyle. Takto sa správa pri vzniku zubných kazov.

Imunitný systém je jeden zo základných stavebných kameňov zdravého života, ale keď nefunguje správne, dokáže spôsobiť množstvo problémov. Podľa nových dôkazov je jedným z týchto problémov aj vznik zubných kazov.

K oslabeniu zubov dochádza v dôsledku pôsobenia baktérií, ktorým mimovoľne napomáhajú imunitné bunky neutrofily.

Neutrofily unikajú z ďasien, a ich úlohou je bojovať proti infekcii. Samotné neutrofily zubom síce neškodia, no paradoxne kvôli ich prítomnosti baktérie uvoľňujú kyselinovú látku slúžiacu na obranu pred imunitným systémom. Táto kyselina následne rozkladá štruktúru zdravého zubu.

„Nik by v živote nepovedal, že imunitný systém sa podieľa na tvorbe kazov,“ hovorí vedúci výskumník z Torontskej univerzity (Kanada) Yoav Finer. „Teraz sa nám podarilo dokázať to.“

Dobrý sluha, zlý pán

Výsledky v laboratóriu vedcov presvedčili o tom, že kyselina uvoľnená z baktérií pri útoku neutrofilov demineralizuje zuby a rozpúšťa tak sklovinu, ktorá slúži ako bariéra pred poškodzovaním zubov. Enzýmy z baktérií aj neutrofilov môžu následne rozožrať vnútornú štruktúru zubu.

Kvôli tomuto procesu ostávajú zuby náchylné na vznik zubného kazu, ktorý je prvým štádiom hnitia zubu. Celé sa to môže odohrať už v priebehu niekoľkých hodín. Na zničenie je okrem toho náchylný dentín vnútri zubu, ale aj výplň, ktorá sa používa pri liečbe kazov.

Keď raz zub ostane celkom demineralizovaný, nikdy nedokáže plne nahradiť stratenú sklovinu. Jedinú nádej sľubujú početné výskumy, ktoré sa zaoberajú spôsobmi jej obnovenia, a pomôže aj hojivý účinok slín a fluoridovej zubnej pasty.

Nové zistenie môže byť vhodným vysvetlením toho, prečo zubné výplne vo farbe zubu vydržia len niekoľko rokov – sú navrhnuté tak, aby nahradili stratenú sklovinu a dentín, ale takisto podliehajú útoku baktérií a imunitného systému vlastného tela.

Nález je tiež vhodným odrazovým mostíkom pre odborníkov snažiacich sa vyvinúť kvalitnejšie zubné výplne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, sciencealert.com, utoronto.ca, Foto: Shutterstoc
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru

Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru

10:43 20.04.2019Zdravie

Epidémia obezity vyvoláva tlak na zdravotný systém aj na vznik politických riešení. Jedným z nich je aj takzvaná „daň z cukru“, ktorú v uplynulých rokoch zaviedli vo viacerých štátoch sveta.

Červené fľaky okolo úst: Čo ich spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

Červené fľaky okolo úst: Čo ich spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

20:03 19.04.2019Zdravie

Prečo si okolo úst niekedy nájdeme červené fľaky? Čo ich spôsobuje, a ako sa ich môžeme zbaviť pomocou rýchlych a jednoduchých rád?

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

20:30 18.04.2019Zdravie

Dokonca aj nízke hladiny cholesterolu môžu predstavovať zdravotné riziko.

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

19:38 18.04.2019Zdravie

Na zdravie ciev môže vplývať dokonca aj nanášanie krému na opaľovanie.