• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.8.2019Meniny má Elena, Helena
32°Bratislava

Únia hydinárov: Napriek škandálom sa spotreba slovenských potravín u Slovákov nezvyšuje

  • 10:58 08.02.2019
  • Bratislava
Únia hydinárov: Napriek škandálom sa spotreba slovenských potravín u Slovákov nezvyšuje

Napriek potravinovým škandálom, naposledy s poľským hovädzím mäsom, sa spotreba slovenských potravín u Slovákov nezvyšuje.

Uviedol to na tlačovej konferencii riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.

Škandál s poľským hovädzím mäsom potvrdil, že kontroly vykonávané pri výrobe u nášho severného suseda sú nedostatočné a nedokážu zamedziť negatívnym účinkom na zdravie spotrebiteľa. Ak sú takéto nedostatky v členskej krajine EÚ, ako je to potom s kontrolami výroby mäsa a bezpečnosťou potravín v tretích krajinách? Za posledných osem rokov sme boli totiž svedkami veľkého množstva škandálov týkajúcich sa aj hydinového mäsa a vajec,“ priblížil.

Podčiarkol, že je to spolu 20 potravinových afér týkajúcich sa dovážaného hydinového mäsa a vajec zo zahraničia. „Zarážajúce je, že napriek tejto skutočnosti je podiel domáceho hydinového mäsa na pultoch obchodných reťazcov neustále na úrovni nižšej ako 50 %,“ podčiarkol.

Po každej z potravinových afér sa podľa neho objavil v médiách apel na spotrebiteľov, obchodníkov a prevádzkovateľov stravovacích zariadení, aby sa prvotne orientovali na slovenské výrobky. „Skutočnosťou však je, že nedochádza k žiadnym zmenám podielu slovenskej hydiny a vajec na trhu,“ zdôraznil.

Upozornil zároveň na to, že slovenskí spracovatelia hydiny musia spĺňať všetky prísne pravidlá EÚ a sú pod dôslednou a neustálou kontrolou veterinárnych inšpektorov. „V niektorých členských štátoch EÚ a tretích krajinách to tak nie je. Veľké množstvo afér so zahraničným hydinovým mäsom a vajcami dokazuje, že kontroly sú v týchto krajinách nedostatočné a celý systém potravinového dozoru zlyháva. Preto je veľmi dôležité, aby slovenský spotrebiteľ hľadal na obale najmä označenie pôvodu hydinového mäsa. Hydinové mäso pochádzajúce zo Slovenska je slovenskými veterinármi niekoľkokrát skontrolované, bezpečné, zdravé a najmä čerstvé,“ podčiarkol Molnár.

Nepriaznivá situácia s hydinovým mäsom podľa Molnára pretrváva naďalej v sektore stravovania. „V gastrosektore, ako aj v sektore školského stravovania, je naďalej veľmi nízky podiel (menej ako 20-percentný) slovenského hydinového mäsa,“ informoval.

Podľa ÚHS treba pre zlepšenie situácie skvalitňovať kontroly, najmä v stravovacích zariadeniach s dôrazom na pôvod hydinového mäsa a vajec, ich kvalitu a zdravotnú bezpečnosť. „Je potrebné legislatívne zabezpečiť, aby stravovacie zariadenia používali dostupnú kvalitnú, čerstvú a zdravotne bezpečnú slovenskú hydinu a vajcia, najmä tie, v ktorých stravníkom na obedy prispieva štát. Treba tiež zabezpečiť, aby v týchto zariadeniach boli stravníci, respektíve rodičia informovaní cez jedálne lístky, aký pôvod má surovina, z ktorej pripravujú stravu,“ dodal Molnár.

Únia hydinárov Slovenska je stavovská dobrovoľná a nepolitická organizácia združujúca slovenských chovateľov a spracovateľov hydiny aj producentov slepačích vajec. Vznikla v roku 1996 a v súčasnosti má 40 členov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Americké ministerstvo obchodu možno predĺži úľavy pre Huawei

Americké ministerstvo obchodu možno predĺži úľavy pre Huawei

DNES - 17:15Ekonomické

Očakáva sa, že americké ministerstvo obchodu predĺži úľavy pre čínsky koncern Huawei Technologies.

Moody’s: Trump sa mýli, ak tvrdí, že obchodná vojna nemá vplyv na USA

Moody’s: Trump sa mýli, ak tvrdí, že obchodná vojna nemá vplyv na USA

VČERA - 17:34Ekonomické

Americký prezident sa strašne mýli, keď tvrdí, že obchodná vojna nepoškodzuje ekonomiku USA, uviedol hlavný ekonóm Moody’s Analytics Mark Zandi.

Africký mor sa šíri, veterinári nariadili usmrtiť diviačiu zver vo zverniciach

Africký mor sa šíri, veterinári nariadili usmrtiť diviačiu zver vo zverniciach

VČERA - 13:54Ekonomické

V súvislosti s africkým morom ošípaných nariadila Regionálna veterinárna a potravinová správa v Michalovciach poľovným revírom pôsobiacim v takzvanej infikovanej oblasti čo najskôr usmrtiť všetky diviaky vo zverniciach

Iniciatíva poľnohospodárov: Chceme vyslať svojich zástupcov do politiky

Iniciatíva poľnohospodárov: Chceme vyslať svojich zástupcov do politiky

14:17 16.08.2019Ekonomické

Iniciatíva poľnohospodárov chce vyslať svojich zástupcov do politiky. Uviedol to po piatkovom stretnutí s novinármi predstaviteľ iniciatívy Patrik Magdoško.

Africký mor ošípaných sa šíri, ŠVPS eviduje ďalšie prípady nákazy

Africký mor ošípaných sa šíri, ŠVPS eviduje ďalšie prípady nákazy

13:24 16.08.2019Ekonomické

Nákaza africkým morom ošípaných (AMO) sa v Trebišovskom okrese opäť rozšírila. Počet ohnísk u domácich ošípaných sa zvýšil na desať, vírus sa potvrdil spolu u dvoch diviakov.