• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.2.2019Meniny má Lívia
Bratislava

Únia hydinárov: Napriek škandálom sa spotreba slovenských potravín u Slovákov nezvyšuje

  • 10:58 08.02.2019
  • Bratislava
Únia hydinárov: Napriek škandálom sa spotreba slovenských potravín u Slovákov nezvyšuje

Napriek potravinovým škandálom, naposledy s poľským hovädzím mäsom, sa spotreba slovenských potravín u Slovákov nezvyšuje.

Uviedol to na tlačovej konferencii riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.

Škandál s poľským hovädzím mäsom potvrdil, že kontroly vykonávané pri výrobe u nášho severného suseda sú nedostatočné a nedokážu zamedziť negatívnym účinkom na zdravie spotrebiteľa. Ak sú takéto nedostatky v členskej krajine EÚ, ako je to potom s kontrolami výroby mäsa a bezpečnosťou potravín v tretích krajinách? Za posledných osem rokov sme boli totiž svedkami veľkého množstva škandálov týkajúcich sa aj hydinového mäsa a vajec,“ priblížil.

Podčiarkol, že je to spolu 20 potravinových afér týkajúcich sa dovážaného hydinového mäsa a vajec zo zahraničia. „Zarážajúce je, že napriek tejto skutočnosti je podiel domáceho hydinového mäsa na pultoch obchodných reťazcov neustále na úrovni nižšej ako 50 %,“ podčiarkol.

Po každej z potravinových afér sa podľa neho objavil v médiách apel na spotrebiteľov, obchodníkov a prevádzkovateľov stravovacích zariadení, aby sa prvotne orientovali na slovenské výrobky. „Skutočnosťou však je, že nedochádza k žiadnym zmenám podielu slovenskej hydiny a vajec na trhu,“ zdôraznil.

Upozornil zároveň na to, že slovenskí spracovatelia hydiny musia spĺňať všetky prísne pravidlá EÚ a sú pod dôslednou a neustálou kontrolou veterinárnych inšpektorov. „V niektorých členských štátoch EÚ a tretích krajinách to tak nie je. Veľké množstvo afér so zahraničným hydinovým mäsom a vajcami dokazuje, že kontroly sú v týchto krajinách nedostatočné a celý systém potravinového dozoru zlyháva. Preto je veľmi dôležité, aby slovenský spotrebiteľ hľadal na obale najmä označenie pôvodu hydinového mäsa. Hydinové mäso pochádzajúce zo Slovenska je slovenskými veterinármi niekoľkokrát skontrolované, bezpečné, zdravé a najmä čerstvé,“ podčiarkol Molnár.

Nepriaznivá situácia s hydinovým mäsom podľa Molnára pretrváva naďalej v sektore stravovania. „V gastrosektore, ako aj v sektore školského stravovania, je naďalej veľmi nízky podiel (menej ako 20-percentný) slovenského hydinového mäsa,“ informoval.

Podľa ÚHS treba pre zlepšenie situácie skvalitňovať kontroly, najmä v stravovacích zariadeniach s dôrazom na pôvod hydinového mäsa a vajec, ich kvalitu a zdravotnú bezpečnosť. „Je potrebné legislatívne zabezpečiť, aby stravovacie zariadenia používali dostupnú kvalitnú, čerstvú a zdravotne bezpečnú slovenskú hydinu a vajcia, najmä tie, v ktorých stravníkom na obedy prispieva štát. Treba tiež zabezpečiť, aby v týchto zariadeniach boli stravníci, respektíve rodičia informovaní cez jedálne lístky, aký pôvod má surovina, z ktorej pripravujú stravu,“ dodal Molnár.

Únia hydinárov Slovenska je stavovská dobrovoľná a nepolitická organizácia združujúca slovenských chovateľov a spracovateľov hydiny aj producentov slepačích vajec. Vznikla v roku 1996 a v súčasnosti má 40 členov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nespokojní farmári prišli do Bratislavy rokovať o stave v agrorezorte

Nespokojní farmári prišli do Bratislavy rokovať o stave v agrorezorte

VČERA - 13:57Ekonomické

Bratislavský magistrát očakáva, že protest potrvá do štvrtka večera alebo piatka predpoludnia.

Vallo: Je veľmi skoro hovoriť, či sa to zvládlo, čakáme na ďalšie dni

Vallo: Je veľmi skoro hovoriť, či sa to zvládlo, čakáme na ďalšie dni

16:41 18.02.2019Ekonomické

Primátor Bratislavy Matúš Vallo v súvislosti s prvým náporom na dopravu uviedol, že na dopravnú situáciu sa snažia operatívne reagovať.

Slovensko čaká kvôli odvodu potravinových reťazcov ďalšie zdražovanie

Slovensko čaká kvôli odvodu potravinových reťazcov ďalšie zdražovanie

14:30 18.02.2019Ekonomické

Inštitút ekonomických a sociálnych analýz očakáva ďalšie zvyšovanie cien potravín už v najbližších mesiacoch.

Vallo: Vyšli sme farmárom v ústrety a farmári vyšli v ústrety mestu

Vallo: Vyšli sme farmárom v ústrety a farmári vyšli v ústrety mestu

13:44 18.02.2019Ekonomické

Protest, ktorý v Bratislave tento týždeň pripravujú, nebude protestom s cieľom vyvolať v hlavnom meste dopravný kolaps.

Magdoško: Farmári smerujú na strojoch do hlavného mesta z Košíc a Bardejova

Magdoško: Farmári smerujú na strojoch do hlavného mesta z Košíc a Bardejova

12:14 18.02.2019Ekonomické

Farmári žiadajú pozemkové úpravy, stropovanie dotácií na konečného užívateľa podľa návrhu Európskej únie, spustenie protikorupčných opatrení v pôdohospodárstve a lesníctve.