Námesačnosti najčastejšie podľahnú tieto typy ľudí

Najkritickejšie formy námesačnosti postihujú tie kategórie ľudí, ktorí na to majú predispozície. Ako zistiť, či sami netrpíte touto spánkovou poruchou?
Hovorí sa, že námesačnosťou trpia väčšinou deti, u ktorých tento problém počas dospievania ustupuje, až sa celkom vytráca. Pravda je však taká, že námesačnosť sa môže objaviť aj u dospelých, a najčastejšie ju dokážu vyvolať určité látky alebo zážitky.
Predtým, ako si povieme o tom, ktorých skupín ľudí sa námesačnosť najviac týka, povedzme si niečo o spánku.
Námesačnosť je stále veľká neznáma
Spánok každého človeka prebieha striedaním dvoch fáz: pri pomalom spánku sa organizmus postupne „vypína“ a obnovuje sily. V rýchlej fáze sa zas telo dostáva do „pracovného režimu“. Bežní ľudia sa v tomto cykle nehýbu len vďaka tomu, že im celkom znehybnejú končatiny. Počas rýchlej fázy tiež dochádza k snívaniu.
U niektorých ľudí dochádza k spánkovým poruchám práve počas rýchlej spánkovej fázy. Zo zatiaľ neznámych príčin sa títo ľudia počas snívania neprestávajú hýbať, a môžu začať dokonca napodobňovať pohyby, o ktorých v tom momente snívajú.
V prípade, že je človek námesačný práve vtedy, keď sa mu sníva nepríjemný sen alebo nočná mora, môže sebe aj svojmu okoliu neraz spôsobiť závažné následky. Námesačnosť je pre vedcov dosiaľ veľká neznáma, a zatiaľ sa podarilo označiť ju len za jeden z príznakov nástupu Parkinsonovej choroby, no nový výskum vrhá na tento fenomén čerstvý lúč svetla.
Spánok narúša poškodená psychika
Podľa kanadského výskumu, o ktorom písal aj žurnál Neurology, možno ako dôvod vzniku takzvanej „nebezpečnej námesačnosti“ označiť užívanie antidepresív, posttraumatickú stresovú poruchu a návaly úzkosti.
„Dnes vieme len málo o povahe tejto poruchy. Môže sa prejaviť ako následok užívania liekov, alebo ako predzvesť nástupu vážnejších zdravotných problémov ako Parkinsonova choroba, demencia alebo systémová atrofia.
Pokúsili sme sa len označiť rizikové faktory a návyky, ktoré by k nej mohli viesť. V budúcnosti nám to môže pomôcť pri hľadaní spôsobu, ako pred ňou chrániť ľudí,“
uvádza vo výskume Ronald Postuma z McGillovej univerzity v Montreale.
Vedci sa pri skúmaní námesačnosti zamerali na asi 30-tisíc starších Kanaďanov, z ktorých ani jeden netrpel neurologickou poruchou, srdcovými problémami alebo inými zdravotnými ťažkosťami.
Vedci sa dobrovoľníkov a členov ich rodiny pýtali, či sa u nich nevyskytuje zvláštne správanie počas spánku, a prišli na to, že zhruba 1000 z nich trpelo nebezpečnou námesačnosťou.
Neurofyziológovia sa následne zamerali na ich minulosť, a spozorovali v nej niekoľko čŕt, ktoré ich všetkých spájali. Väčšina z námesačných účastníkov užívala antidepresíva. Mnohí z nich ďalej trpeli posttraumatickou stresovou poruchou, návalmi úzkosti a inými psychickými poruchami.
Zaujímavým zistením je to, že s problémom námesačnosti častejšie bojovali muži a ľudia, ktorí vo veľkom holdovali alkoholu. Ako zdôrazňuje Postuma, tieto faktory zatiaľ nemožno označiť za pravých pôvodcov námesačnosti, ale ich bližšie skúmanie by mohlo pomôcť odhaliť spôsob, ako sa poruche vyhnúť.

Účinky kolagénu: Toto sa stalo ľuďom, ktorí jedli tyčinky s kolagénom
Vedci sa pozreli na vplyv tyčiniek s obsahom kolagénu na redukciu hmotnosti.

Kardiológ upozorňuje: 6 vecí, ktoré musíte urobiť predtým, ako vám začne zlyhávať srdce
Lekár odhalil 5 prekvapivých faktorov pre dlhší život.

Pacientka upozorňuje na skrytý príznak rakoviny mozgu: Toto som ignorovala od detstva
Mladá žena ignorovala príznaky celé desaťročie.

Negatívne následky Ozempicu: Štúdia zistila vážne riziká užívania liekov na chudnutie
Populárne lieky na chudnutie majú vážne vedľajšie účinky.

Prelomový objav: Vedci odhalili možnú príčinu rakoviny hrubého čreva u mladých
Výskumníci prispeli k objasneniu nárastu prípadov rakoviny hrubého čreva u ľudí mladších ako 50 rokov.