• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.3.2019Meniny má Jozef
Bratislava

Herečka Zuzana Kocúriková bola predurčená pre úlohy tajomných žien

  • 6:43 19.12.2018
  • Bratislava
Herečka Zuzana Kocúriková bola predurčená pre úlohy tajomných žien

Divadelná a filmová herečka Zuzana Kocúriková, dlhoročná členka Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave sa v stredu 19. decembra dožíva životného jubilea.

Medzi kolegyňami vyniká dlhými havraními vlasmi a hlbokými očami, ktoré ju predurčili pre úlohy tajomných osudových dievčat a žien, exotických a tajomných krások.

Zuzana Kocúriková sa narodila 19. decembra 1948 v Bratislave. V mladosti sa venovala výtvarnému umeniu a pôvodne chcela byť kostýmovou návrhárkou. Túto svoju záľubu realizovala neskôr vo svojom butiku, skôr galérii, ako obchod sama nazvala, kde krátko predávala autorskú módu - modely od známych výtvarníčok.

Skôr ako začala študovať herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, debutovala v roku 1967 ako nádejný objav bratislavského filmového štúdia vo filme režiséra Jozefa Zachara Zmluva s diablom (1967). Film potom dlho ťažil predovšetkým z nevšedných pôvabov Zuzany Kocúrikovej. Okrem iných filmov hrala v slovensko-francúzskej koprodukcii Muž, ktorý luže (1968), jej prvým hereckým partnerom bol Francúz Jean-Louis Trintignant. Ďalšou filmovou úlohou Kocúrikovej bola hlavná postava Ester v českom filme režiséra Jana Schmidta Kolonie Lanfieri (1969).

V roku 1971 absolvovala štúdium na bratislavskej VŠMU. Po ukončení štúdia sa stala členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, kde účinkuje dodnes. Hrala v tituloch Aj kone sa strieľajú, August: Stratení v Oklahome, Pamäť vody a iných predstaveniach. V divadelnej sezóne 2018/2019 ju môžu diváci vidieť v SND v predstaveniach Pohreb v zime, Hedda Gablerová, Antigona, Rivers of Babylon, Spievajúci dom, Ilúzie, Veselé paničky windsorské, Fanny a Alexander, Štvorec. Na pôde Štúdia L+S účinkovala v predstavení Barmanky a v bratislavskom divadle Malá scéna v Krajčírkach. Svoje herecké umenie predviedla aj na ďalších doskách, ktoré znamenajú svet a cestovala so zájazdovým divadlom.

Počas svojej kariéry hrala v mnohých televíznych inscenáciách, seriáloch a celovečerných filmoch. Objavila sa aj v mnohých slovenských, či československých filmoch. Na striebornom plátne ju bolo vidieť aj v rozprávkach, napríklad Panna a netvor (1978), Sůl nad zlato (1982). Z dievčenských úloh postupne prerástla do postáv zrelých žien. Výraznú príležitosť dostala vo filme režiséra Ladislava Rychmana Hvězda padá vzhůru (1974), kde zvádzala speváka Švandu, ktorého si zahral Karel Gott. V životopisnom filme o maliarovi Josefovi Mánesovi režiséra Josefa Macha Paleta lásky (1976) stvárnila postavu bulharskej maliarky Ekky Goranovej. Objavila sa aj vo filmoch Divoká srdce (1989), Pevnost (1994), Sametoví vrazi (2005), Nebo, peklo... zem (2009) či Spiknutie (2012).

Televíznym divákom sa predstavila v množstve televíznych filmov a aj v slovenských televíznych seriáloch napríklad Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Panelák (2008), Expozitúra (2009), Horúca krv (2012) či Semafor (2018). Zo skoršieho obdobia môžeme spomenúť televízne seriály Miesto v dome (1976), Povstalecká história (1984), Safari (1986), Štúrovci (1991).

S manželom divadelným režisérom Petrom Mikulíkom má dcéru Katarínu, ktorá sa po vzore svojej matky venuje výtvarnému umeniu. Spolu s Hanou Lasicovou sú autorkami knihy Oteckovia, ktorá zachytáva televízny fenomén rovnomenného seriálu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

VČERA - 20:02Kultúra

Hudobník zomrel v sobotu na bližšie nešpecifikované zdravotné problémy, informoval denník The Guardian a ďalšie spravodajské médiá.

Peter Nagy oslávi životné jubileum koncertným turné

Peter Nagy oslávi životné jubileum koncertným turné

8:47 14.03.2019Kultúra

Spevák, skladateľ, textár, hudobník, fotograf a producent Peter Nagy bude mať 9. apríla 60. narodeniny. Oslávi ich tým najlepším spôsobom - koncertným turné Peter Nagy 60 CZ/SK Tour.

František Nedvěd oslavuje 50 rokov na scéne, odohrá viac ako 100 koncertov

František Nedvěd oslavuje 50 rokov na scéne, odohrá viac ako 100 koncertov

10:10 12.03.2019Kultúra

Jedna z najvýznamnejších osobností českej country hudby, folku a trampskej piesne plánuje aj v tomto roku odohrať 100 koncertov po celom Česku a Slovensku. TASR informovala PR manažérka Nora Krchňáková.

Španielska speváčka Rosalía je ďalšou hviezdou Colours of Ostrava

Španielska speváčka Rosalía je ďalšou hviezdou Colours of Ostrava

9:15 08.03.2019Kultúra

Medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava pripravil po Florence + The Machine na tento ročník ďalšiu koncertnú premiéru.

Jaga Jazzist zavítajú opäť na Slovensko

Jaga Jazzist zavítajú opäť na Slovensko

6:50 05.03.2019Kultúra

Orchestrálny fenomén z Nórska vystúpi v bratislavskom v klube MMC.