• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Zeman: Potrebujeme profesionálneho ministra zahraničných vecí

  • 6:35 30.11.2018
  • Praha
Zeman: Potrebujeme profesionálneho ministra zahraničných vecí

Dodal, že Petříčkom sa nechce zaoberať dlhšie, ako je úmerné jeho „celkom minimálnemu významu“.

Robí hrubé chyby a jeho význam je minimálny. Takto sa v pravidelnom štvrtkovom rozhovore pre TV Barrandov vyjadril o sociálnodemokratickom ministrovi zahraničných vecí Tomášovi Petříčkovi český prezident Miloš Zeman.

Ten sa chce podľa webov Novinky.cz a iDNES.cz maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý v piatok príde na jednodňovú návštevu ČR, ospravedlniť za jedno z Petříčkových rozhodnutí. Šéf českej diplomacie nedávno znížil úroveň niekoľkých českých ambasád. Z tých, ktoré sú pre Česko kľúčové, vyradil napríklad Taliansko alebo Maďarsko, čo Zemanovi vadí. Vyradenie Turecka a Ukrajiny je však podľa prezidenta v poriadku.

Petříček je buď neskúsený, alebo mu radí (europoslanec Miroslav) Poche, ktorý v europarlamente hlasoval proti Maďarsku. Oboje je samozrejme zlé, my by sme jednoducho potrebovali profesionálneho ministra zahraničia,“ povedal Zeman.

Petříček bol predtým Pocheho asistentom, ktorého Zeman odmietol vymenovať za šéfa diplomacie. „Je to neúspešný politik,“ konštatoval Zeman na adresu Petříčkovej kandidatúry v komunálnych voľbách v Prahe.

Zeman upozornil na to, že Petříček zoznam najdôležitejších ambasád upravil bez toho, aby to konzultoval s ním alebo s premiérom Andrejom Babišom.

Keď tam nemáte profesionála, (ale človeka) ktorý robí hrubé chyby, ktorý nepozná význam Talianska v Európskej únii, nepozná význam Maďarska vo Vyšehradskej štvorke, tak musím len zakrútiť hlavou, usmiať sa a poľutovať ministerstvo zahraničných vecí,“ povedal prezident ČR. Dodal, že Petříčkom sa nechce zaoberať dlhšie, ako je úmerné jeho „celkom minimálnemu významu“.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

DNES - 7:15Zahraničné

Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

DNES - 6:01Zahraničné

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou

DNES - 5:44Zahraničné

Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách

DNES - 5:32Zahraničné

Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. USA poskytne prednostný prístup k novým zákazkám v oblasti ukrajinských prírodných zdrojov.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine

VČERA - 21:28Zahraničné

Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.