• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Obete násilia páchaného na ženách potrebujú konkrétnu pomoc

  • 18:02 25.11.2018
  • Bratislava
Obete násilia páchaného na ženách potrebujú konkrétnu pomoc

O konkrétnej pomoci obetiam násilia páchaného na ženách sa podľa europoslankyne Jany Žitňanskej (NOVA, ECR) príliš málo hovorí a ešte menej sa v tejto veci koná.

Povedala to pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách. Žitňanská pôsobí ako podpredsedníčka Výboru Európskeho parlamentu pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM).

V roku 2015 oslovila slovenské ministerstvá, Generálnu prokuratúru, Justičnú akadémiu a Prezídium Policajného zboru a zisťovala, aká je reálna situácia na Slovensku a akým spôsobom sa ju snažia zlepšiť. Na situáciu sa spytovala aj organizácií, ktoré ženám v ťažkých situáciách pomáhajú. Svoj prieskum zopakovala tento rok, aby zistila, či a ako sa situácia posunula.

Presné štatistiky, ktoré by zachytávali podiel násilia páchaného na ženách, podľa Žitňanskej neexistujú. Z jej prieskumu vyplýva, že na vzdelávaní príslušníkov Policajného zboru v oblasti násilia páchaného na ženách sa zúčastnili len tri percentá policajtov. Vzdelávacie kurzy, ktoré organizuje Justičná akadémia pre sudcov, prokurátorov a justičných čakateľov, sú dobrovoľné, je ich málo a často ich absolvuje iba niekoľko desiatok záujemcov.

Generálna prokuratúra od roku 2015 prevádzkuje Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR linku a emailovú schránku pre týrané osoby. Na národnú linku sa obracajú za rok stovky a na Linku pre týrané osoby tisícky ľudí, pričom asi polovica telefonátov je odstúpená na ďalšie konanie. Veľký význam núdzových liniek potvrdili organizácie, ktoré pomáhajú ženám v krízových situáciách.

Situácia na Slovensku sa za tie tri roky veľmi nezlepšila. Vzdelávanie policajtov, sudcov či prokurátorov je minimálne, pričom práve ich prístup k ženám, ktoré čelia násiliu, je kľúčový pre dôveru týchto žien a ich ochotu prípady násilia nahlasovať,“ konštatovala Žitňanská, podľa ktorej na Slovensku chýbajú konkrétne opatrenia na pomoc ženám.

Deň boja proti násiliu páchanému na ženách začali medzinárodne uznávať od roku 1981 a svet si ho pripomína každý rok 25. novembra. V roku 1960 boli v tento deň v Dominikánskej republike zavraždené tri sestry bojujúce za svoje práva a stali sa tak symbolom boja proti násiliu páchanému na ženách.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pellegrini: V dnešnom meniacom sa svete má členstvo v Európskej únii ešte silnejší zmysel

Pellegrini: V dnešnom meniacom sa svete má členstvo v Európskej únii ešte silnejší zmysel

DNES - 8:46Domáce

Dnes sme svedkami takých výrazných zmien vo svete, aké sme nezažili celé desaťročia. A naše členstvo v Európskej únii má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu.

EK: Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do EÚ výrazne zlepšila

EK: Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do EÚ výrazne zlepšila

DNES - 8:20Domáce

Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do Európskej únie výrazne zlepšila.

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

DNES - 7:10Domáce

Na rozdiel od Igora Matoviča, ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia viac ako 90 poslancov, počas vládnych koalícií pod vedením Roberta Fica predčasné voľby neboli ešte nikdy.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku

VČERA - 20:26Domáce

Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža

Pri frekventovanej ceste našli telo muža

VČERA - 19:39Domáce

K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.