Počas protestov proti daniam na pohonné hmoty prišla o život žena
- 12:47 17.11.2018
- Paríž

Približne 50-ročná žena prišla o život v sobotu v západnej časti Francúzska počas celoštátnych protestov proti rastúcim daniam na pohonné hmoty.
Ženu zrazilo auto, vodička ktorého spanikárila, pretože dav protestujúcich obkľúčil jej vozidlo a začal búchať na strechu. Incident sa stal v mestečku Pont-de-Beauvoisin v regióne Rónske Alpy na východe Francúzska.
Tisícky vodičov zablokovali v sobotu francúzske cesty na protest proti zvyšovaniu daní na pohonné hmoty. Dane sú súčasťou plánu prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa snaží znížiť využívanie fosílnych palív.
Protestná akcia je pomenovaná „hnutie žltých viest“ - podľa reflexných odevov. Účastníci tvrdia, že zvyšujúce sa dane už roky spôsobujú rast cien pohonných hmôt.
Do akcie sa podľa ministerstva vnútra zapojilo približne 50.000 ľudí vo viac ako 1000 zhromaždeniach na križovatkách a cestných výjazdoch po celej krajine.
Skupina asi 50 protestujúcich v Paríži požadovala odstúpenie prezidenta Emmanuela Macrona. Polícia im však zabránila presunúť sa k jeho rezidencii v Elyzejskom paláci.
Prezident Macron povedal, že zvýšenie daní - ktoré majú od januára opäť narásť - nezruší. V televíznom rozhovore však priznal, že sa mu nepodarilo zmieriť „obyvateľov Francúzska s čelnými predstaviteľmi krajiny“, ktorí podľa neho neprejavili dostatok ohľaduplnosti.

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža
Vo Vatikáne v piatok pokračujú prípravy na nadchádzajúce konkláve, na ktorom kardináli zvolia nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí
Americký viceprezident J. D. Vance v rozhovore pre televíziu Fox News zverejnenom v piatok vyhlásil, že vojna na Ukrajine „sa v dohľadnom čase neskončí“.

V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976
V Mississippi popravia väzňa Richarda Geralda Jordana, ktorého na trest smrti odsúdili ešte v roku 1976 za únos a vraždu jednej ženy, rozhodol tamojší najvyšší súd.

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny
Armádneho veterána Jeffreyho Hutchinsona, ktorému vojna v Perzskom zálive spôsobila vážne duševné problémy, popravili vo štvrtok večer.

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených
Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny.