• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.5.2025Meniny má Galina
27°Bratislava

Britská vláda schválila návrh dohody o brexite

  • 20:58 14.11.2018
  • Londýn
Britská vláda schválila návrh dohody o brexite

Britská vláda schválila návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Po zasadnutí svojho kabinetu to v stredu večer oznámila premiérka Theresa Mayová, ktorá dohodu označila za najlepšiu, akú bolo možné vyrokovať.

Toto je rozhodujúci krok, ktorý nám umožní ísť ďalej a finalizovať dohodu v ďalších dňoch,“ povedala Mayová, keď predstúpila pred novinárov po piatich hodinách rokovaní s ministrami, ktoré označila za „dlhú, podrobnú a vášnivú“ debatu. Informovali o tom televízie Sky News a BBC, ako aj agentúra AP.

Mayová zdôraznila, že predbežný návrh dohody o brexite dosiahnutý vyjednávačmi Británie a Európskej únie naplní výsledky britského referenda o členstve v EÚ a je jednoznačne v národnom záujme jej krajiny.

Domnievam sa, že mojou povinnosťou voči tejto krajine je robiť rozhodnutia, ktoré sú v národnom záujme, a som pevne presvedčená, vo svojej mysli i svojom srdci, že toto je rozhodnutie v najlepšom záujme celého Spojeného kráľovstva,“ vyhlásila premiérka.

Podporu svojho kabinetu pre návrh charakterizovala ako „kolektívnu dohodu“, nespresnila však, či bola táto podpora jednomyseľná.

Priznala tiež, že toto rozhodnutie jej vlády bude predmetom dôkladného skúmania, preto najbližšie dni budú „ťažké“.

Už vo štvrtok predstúpi Mayová s vyhlásením k záležitosti v britskom parlamente, kde sa voči návrhu dohody formuje odpor bez ohľadu na politickú príslušnosť poslancov, približuje agentúra DPA. Či si tak vláda dokáže zaistiť pre návrh parlamentnú väčšinu, nie je jasné.

Viaceré britské médiá s odvolaním sa na zdroje z Mayovej Konzervatívnej strany priniesli dohady o možnom hlasovaní o nedôvere Mayovej. Na takýto krok by boli potrebné listy 48 poslancov strany, v ktorých by oznámili, že premiérku už nepodporujú. Pozorovatelia však nepovažujú za pravdepodobné, že by Mayová hlasovanie o nedôvere „neprežila“, píše ďalej DPA.

Hlasovanie v britskom parlamente sa bude môcť konať zrejme začiatkom decembra po tom, ako návrh dohody oficiálne odsúhlasia aj šéfovia vlád zvyšných 27 členských štátov EÚ na mimoriadnom summite o brexite, ktorý sa očakáva 25. novembra.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v stredu večer po oznámení z Londýna zaslal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, v ktorom napísal, že rokovania o brexite sú takmer v cieli. Eurokomisia podľa neho odporúča štátom EÚ, aby na základe dosiahnutého pokroku rozhovory dokončili.

Európska komisia už v stredu večer na svojej webovej stránke zverejnila návrh dohody, dokument s rozsahom 585 strán.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov

V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov

DNES - 12:13Zahraničné

Protilátky z krvi Tima Friedeho môžu vedcom pomôcť vyvinúť vzácny protijed.

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne

DNES - 11:42Zahraničné

Kyjev je pripravený na úplné prímerie, vyhlásil ukrajinský prezident.

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post

DNES - 7:15Zahraničné

Americká Ústredná spravodajská služba plánuje znížiť počet svojich zamestnancov o približne 1200, pričom tisíce pracovných miest budú rušiť aj iné spravodajské služby Spojených štátov.

Armáda potvrdila plány na veľkú vojenskú prehliadku na Trumpove narodeniny

Armáda potvrdila plány na veľkú vojenskú prehliadku na Trumpove narodeniny

DNES - 6:11Zahraničné

Americká armáda v piatok potvrdila, že v rámci osláv 250. výročia svojho založenia, ktoré pripadá na 14. júna, sa vo Washingtone uskutoční vojenská prehliadka.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí: Rozhodnutie o AfD je demokratické

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí: Rozhodnutie o AfD je demokratické

DNES - 6:08Zahraničné

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí obhajovalo ako demokratické rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky označiť stranu Alternatíva pre Nemecko za preukázateľne pravicovo extrémistickú.