Danko: Vystúpením v ruskej dume bola prejavená úcta Slovensku, nie mne

Júnové vystúpenie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) v ruskej Štátnej dume nebolo prejavom veľkej úcty voči jeho osobe, ale voči Slovensku.
Danko to uviedol vo vyhlásení ako reakciu na obvinenia médií, ale aj zo strany koaličného partnera či prezidenta SR Andreja Kisku. Tí kritizovali jeho nedávne stretnutie s predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Viačeslavom Volodinom na samite v Turecku.
„Mrzia ma slová pána prezidenta, bol dlho mimo Slovenska, zrejme veľmi nevníma súvislosti. To, že sú sankcie, neznamená, že sa s ľuďmi zo sankčného zoznamu nikto nestretáva. V Moskve si svetoví lídri podávajú kľučky. Bola tam predsedníčka holandského parlamentu, chystá sa tam šéf českého a aj rakúskeho parlamentu, boli tam Maďari, francúzsky či nemecký prezident,“ vymenoval predseda NR SR. Na adresu ruských sankcií opäť vyjadril Danko svoje presvedčenie, že sú len dočasným riešením, nič neriešia.
„Nie som jediný, kto hovorí o ich zrušení. V medzinárodnom prostredí by mala platiť jediná zásada – bezkonfliktné riešenie problémov. Tento lokálny konflikt nemôže prerásť do väčšieho, medzinárodného, a až vojnového konfliktu,“ upozornil.
Danko reagoval aj na obvinenie zo strany Mosta-Híd. „Za SNS sa vyhradzujem voči prezidentovi SR, ale aj voči môjmu koaličnému partnerovi. SNS nemení zahraničnú politickú orientáciu, mám za sebou možno desaťkrát viac zahraničných oficiálnych ciest ako prezident, všade hájim záujmy Slovenskej republiky. Slovensko nie je žiadna čierna diera, všade nás prijímajú s úctou,“ deklaroval.
Andrej Danko dodal, že zahraničných politikov, ktorí mali tú česť rečniť v dume, zrátame na jednej ruke. „To, že sú sankcie, neznamená, že sa tu na Slovensku zakuklíme, pretože tak môžeme zmeškať náš vlak spolupráce,“ uzavrel.
Kiska prijal s ľútosťou vyjadrenia, ktoré spochybňujú sankcie EÚ voči Rusku. Prezident považuje za nepoctivé a neférové voči ľuďom a škodlivé pre záujmy Slovenskej republiky, aby slovenskí predstavitelia za niečo v Bruseli dvíhali ruku - za sankcie proti Rusku, a potom to doma ohovárali alebo konali v rozpore s týmto spoločným rozhodnutím. Dankov postoj kritizovala aj predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).

EK: Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do EÚ výrazne zlepšila
Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do Európskej únie výrazne zlepšila.

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy
Na rozdiel od Igora Matoviča, ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia viac ako 90 poslancov, počas vládnych koalícií pod vedením Roberta Fica predčasné voľby neboli ešte nikdy.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ
Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.