Prečo sú ľudia leniví? Mozgové testy odhalili príčinu
- 21:53 20.09.2018
- Bratislava

Testy ukázali, že mozgy ľudí musia tvrdo pracovať, aby dokázali odolať lenivosti.
Ak sa neviete donútiť cvičiť, upratovať, či vykonávať iné nie veľmi zábavné úlohy, vedzte, že vaša lenivosť je zakorenená v mozgu. Práve v ňom hľadali vedci z University of British Columbia odpoveď na takzvaný paradox cvičenia. Už po desaťročia spoločnosť povzbudzuje ľudí, aby boli fyzicky aktívnejší, ale štatistiky ukazujú, že aj napriek našim najlepším zámerom sa stávame menej aktívnymi.
Zistenia štúdie, ktorá bola nedávno publikovaná v časopise Neuropsychologia naznačujú, že naše mozgu môžu byť jednoducho naprogramované k tomu, aby uprednostnili ležanie na gauči. Ako uviedol jeden z hlavných autorov štúdie Matthieu Boisgontier:
"Úspora energie bola nevyhnutná pre ľudské prežitie, pretože nám umožnila efektívnejšie hľadať potraviny a útočisko, súťažiť o sexuálnych partnerov a vyhýbať sa predátorom.”
Podľa Boisgontiera spoločnosť zlyháva v boji proti pandémii telesnej nečinnosti kvôli mozgovým procesom, ktoré sa počas ľudskej evolúcie vyvíjali a posilnili.
Naše mozgy sú naprogramované tak, aby uprednostnili lenivosť
V štúdii výskumníci posadili mladých dospelých pred počítač a dali im kontrolu nad avatarom na obrazovke. Neskôr sa objavili malé obrázky, ktoré raz zobrazovali fyzickú aktivitu alebo fyzickú nečinnosť. Účastníci museli čo najrýchlejšie presunúť avatar na obrázky fyzickej aktivity a ďalej od obrázkov fyzickej nečinnosti a potom naopak.
Medzitým elektródy zaznamenali to, čo sa dialo v ich mozgoch. Účastníci boli vo všeobecnosti rýchlejší pri pohybe smerom k aktívnym fotografiám a preč od lenivých, ale údaje z činnosti mozgu, nazývané elektroencefalogramy, ukázali, že to vyžadovalo, aby ich mozgy pracovali silnejšie. Ako zhrnul Boisgontier:
"Z predchádzajúcich štúdií sme vedeli, že ľudia sú rýchlejší pri vyhýbaní sa sedavému správaniu a pri pohybe smerom k aktívnemu správaniu. Vzrušujúcou novinkou našej štúdie je to, že toto rýchlejšie vyhýbanie sa fyzickej nečinnosti má svoju cenu - a to je zvýšené zapojenie mozgu. Tieto výsledky naznačujú, že náš mozog je prirodzene priťahovaný k sedavému správaniu."
Teraz nastáva otázka, či je možné ľudské mozgy proti tomu preškoliť. Podľa Boisgontiera nám to pôjde veľmi ťažko:
"Čomukoľvek, čo sa stane automaticky, je ťažké zabrániť, aj keď chcete, pretože neviete, že sa to deje. Ale poznanie toho, že sa to deje, je dôležitým prvým krokom."

Video: Takto reagoval pes, keď od neho majiteľka chcela, aby šepkal
Je váš pes príliš hlučný? Možno by ste ho mali naučiť šepkať.

Video: Rodina zachránila turistu pred medveďom
Rodina narazila na turistu, ktorý ustupoval pred medveďom.

Malý psík zachránil 4 deti pred rotvajlerom. Jeho hrdinský čin však skončil tragicky
Hrdinský psík zachránil štyri deti pred útokom rotvajlera.

Nikdy nenasledujte záchranku pri prevoze vašich blízkych, varuje zdravotník
Hoci ide o traumatizujúcu udalosť, stále je potrebné ju riešiť s chladnou hlavou, hovorí zdravotník o prevoze blízkych do nemocnice.

Tieto farby rúžu nepoužívajte, ak nechcete vyzerať o niekoľko rokov staršie
Týmto farbám by sa zrelé ženy mali vyhýbať, lebo hrozí, že budú vyzerať staršie.