Francúzsky šansoniér a herec Maurice Chevalier sa narodil pred 130 rokmi

Francúzsky prízvuk, melodický hlas a galský šarm spôsobili, že Maurice Chevalier bol prototypom galantného francúzskeho majstra nielen doma v kabaretnom umení, ale aj v americkom filmovom priemysle. Od narodenia šansoniéra a herca Maurica Chevaliera uplynie v stredu 12. septembra 130 rokov.
Maurice Chevalier sa narodil 12. septembra 1888 v Paríži vo Francúzsku ako deviate dieťa v rodine. Núdza ho prinútila už od detstva zarábať si na živobytie. So svojím starším bratom začínali ako cirkusoví akrobati. Prvé peniaze za spev a tanec si zarobil Chevalier už ako dvanásťročný. O päť rokov nato si našiel prácu v nočnom klube, kde nielen spieval a tancoval, ale aj vystupoval v skečoch. Na hlave mal narazený slamený štýlový klobúk, na krku sa mu vynímal motýlik a v ruke držal paličku. To všetko bolo súčasťou jeho umeleckého imidžu. Po parížskych kaviarňach a kabaretných scénach vystupoval od roku 1909 v preslávenom Kolies Bergere (nazývanom pavilón pre radovánky) ako revuálny partner legendárnej muzikálovej hviezdy Mistinguette (1875-1956), ktorá bola jeho láskou aj v súkromnom živote.
V roku 1914 vstúpil Maurice Chevalier do armády, zranili ho a dostal sa do zajateckého tábora, kde sa od spoluväzňa naučil po anglicky. Po prvej svetovej vojne sa vrátil na varietné javiská, netrvalo dlho a dostal sa aj pred kameru. V USA začal pôsobiť v roku 1929, tam vycítili potenciál, ktorý mal vysoký štíhly elegán s podmanivým hlasom. Dva razy ho nominovali na Oscara – za úlohu vo filmoch The Love Parade (Prehliadka lásky, 1929) a The Big Pond (1930). Piesne, ktoré v týchto aj ďalších snímkach spieval obleteli rádiá sa stali medzinárodnými hitmi - Mimi, Louise, Valentine.
Hlavnú úlohu Danilla zveril hercovi v muzikáli The Merry Widow (Veselá vdova, 1934) režisér Ernst Lubitsch. Jeanette MacDonaldová hrala bohatú vdovu Hannu, ktorá sa zoznámila s Danillom, ktorý je veselým, neodolateľným mužom. Muzikál je pretkaný ústrednými operetnými melódiami skladateľa Franza Lehára. Bystré korenisté dialógy, nečakané drobné zvraty a komika sú jednoducho súčasťou deja. Slovenskí diváci si muzikál mohli pripomenúť aj nedávno na doskách Divadla Nová scéna.
Do Paríža sa Chevalier vrátil v roku 1935. Po druhej svetovej vojne vystupoval vo vlastnej one-man šou. Herec mal úspech aj u nežného pohlavia. Médiá ho spájali aj s menom slávnej herečky Marlene Dietrichovej. Nevídanú popularitu mu priniesla aj úloha vo francúzskej snímke Le silence est d'or (Mlčať je zlato) z roku 1947. Maurice Chevalier tam stvárnil rolu pre seba ako stvorenú – priekopníka réžie a produkcie nemých filmov a zároveň seladóna, vedomého si svojej osudovej príťažlivosti.
Filmovú kariéru herca v americkom Hollywoode znásobila aj snímka Love in the Afternoon (Odpoludňajšia láska, 1957). Mladučká Audrey Hepburnová v humorne ladenej snímke režiséra Billyho Wildera stvárnila Ariane, dcéru parížskeho súkromného detektíva Clauda Chavasseho (Maurice Chevalier). Nasledovali filmy Gigi (1958), Count Your Blessings (1959), Can-Can (Kankán, 1960), Pepe (1960), A Breath of Scandal (1960), Fanny (1961), Jessica (1962), In Search of the Castaways (Po stopách stroskotancov, 1962), A New Kind of Love (Nový druh lásky, 1963). V ďalších rokoch vystupoval herec v televízii v zábavných programoch.
Cenu Cecila B. DeMilla za mimoriadny prínos v oblasti zábavy získal Maurice Chevalier v roku 1959. Hollywoodsky chodník slávy zdobí umelcova hviezda od roku 1934.
Ešte vo veku sedemdesiat rokov vystupoval so svojou show na divadelných scénach. Vydal autobiografie: The Man in the Straw Hat (Muž v slamenom klobúku, 1949), With Love (S láskou, 1960) a I Remember It Well, Maurice Chevalier (Pamätám si to dobre, Maurice Chevalier, 1970),
Maurice Chevalier zomrel 1. januára 1972 v Paríži vo veku 83 rokov.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.