• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
12°Bratislava

Týmto ženám sa najčastejšie rodia autistické deti

  • 19:49 22.08.2018
  • Cambridge
Týmto ženám sa najčastejšie rodia autistické deti

O tom, že vznik autizmu po očkovaní dieťaťa je mýtus, vieme už dávno. Aké matky majú v skutočnosti vyššie riziko, že ich dieťa bude mať príznaky autizmu?

Ako dnes naznačuje množstvo výskumov, poruchy autistického spektra (autism spectrum disorder, ASD) sa u dieťaťa pravdepodobne modulujú ešte pred narodením, a na ich rozvoj vplýva niekoľko faktorov.

Najnovší výskum Cambridgeskej univerzity pridáva ďalšiu spojitosť medzi matkou a vývojom dieťaťa. Vedci sa domnievajú, že u žien so syndrómom polycystických vaječníkov existuje vyššia šanca, že sa im narodí autistické dieťa. Nielen to - výskumy dokonca naznačujú, že ony samotné sú častejšie vystavené poruche autistického spektra.

Syndróm polycystických vaječníkov a jeho vplyv na život

Syndróm polycystických vaječníkov je síce často sa vyskytujúcou zdravotnou poruchou, no stále jej dobre nerozumieme. Ide o stav, keď ženské vaječníky produkujú nadpriemerne vysoké množstvo androgénov, a zvyšujú tým hladinu inzulínu. Vaječníky sa pri tejto poruche len málokedy vyvinú dokonale.

Výskum, publikovaný v časopise Translational Psychiatry, analyzoval zdravotné dokumentácie viac ako 26.000 Britiek s príznakmi syndrómu polycystických vaječníkov.

„Táto nová štúdia nám pomáha pochopiť vplyv testosterónu na vývoj mozgu dieťaťa a na jeho neskoršie správanie a rozmýšľanie. Tieto hormonálne vplyvy vyslovene nepodliehajú genetickým faktorom, a testosterón môže ovplyvňovať funkciu génov,“

uviedol vo svojom vyhlásení jeden z autorov výskumu Simon Baron-Cohen.

Štúdia bola rozdelená do troch častí:

  • V prvých dvoch častiach vedci hodnotili prítomnosť syndrómu polycystických vaječníkov u 971 žien s ASD a prítomnosť ASD u 26.263 žien s diagnostikovaným syndrómom polycystických vaječníkov.
  • Výsledky sa následne porovnali so zdravotným záznamom viac ako 130.000 žien z kontrolnej skupiny (celkový počet účastníčok výskumu bol vyšší ako 26.000).

Výsledok: Ženy s poruchou autistického spektra boli dvakrát náchylnejšie na vznik syndrómu polycistických vaječníkov než tie, ktoré ASD nemali. Podobný záver sa dá vyvodiť aj v opačnom prípade: syndróm polycystických vaječníkov sa dvakrát viac vyskytoval u žien s ASD než u tých, ktoré túto poruchu nemali.

Deti pacientiek so syndrómom polycystických vaječníkov mali v porovnaní s deťmi zdravých žien o 35% vyššiu pravdepodobnosť, že sa narodia s poruchou autistického spektra. Aj napriek tomu, že autizmom bývajú častejšie postihnutí chlapci, rovnaké výsledky sa v tomto prípade dostavujú aj u dievčat.

Ako sa vyhnúť najhoršiemu scenáru

Nik vám nedokáže zaručiť, že vaše dieťa bude po narodení zdravé. Aj ak máte syndróm polycystických vaječníkov, nemusí to znamenať, že by ste sa tehotenstvu mali vyhýbať ako čert krížu.

V rámci skorej diagnostiky poruchy autistického spektra Baron-Cohen navrhuje, aby sa deti pacientiek so syndrómom polycystických vaječníkov pozorne sledovali od najskorších dní. Skoré odhalenie ochorenia môže prispieť k zabráneniu spoločenských nedorozumení v neskoršom veku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, iflscience.com, eurekalert.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

DNES - 20:05Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.