Žiarenie z mobilu má podľa vedcov devastujúci účinok na pamäť tínedžerov

Zdanlivo zažehnaná hrozba opäť vyplávala na povrch. Žiarenie z mobilného telefónu môže mať ničivé účinky na pamäť zvlášť u jednej skupiny násťročných.
Znepokojujúce zistenie novej štúdie z prostredia Švajčiarska naznačuje, že vyžarovanie zo smartfónov by mladšiu generáciu mohlo permanentne pripravovať o pamäť. Nadmerné používanie mobilných telefónov podľa vedcov dokáže adolescentom narušiť fungovanie figuratívnej pamäte už v priebehu jedného roka.
Figuratívna pamäť sa nachádza v pravej mozgovej hemisfére, a zodpovedá za schopnosť mozgu predstaviť si predmety vrátane predstáv, vzorov a tvarov. Najväčšiemu riziku jej poškodenia sú vystavení praváci. Posielanie textových správ, hranie hier a surfovanie na internete však podľa výskumu nepredstavuje rovnakú hrozbu.
Pamäť poškodzujú najmä dlhé hovory
Vedci zo Švajčiarska prišli k týmto znepokojujúcim záverom vďaka štúdii na takmer 700 adolescentoch vo veku od 12 do 17 rokov. Ich úlohou bolo vyplniť dotazník, pomocou ktorého vedci zisťovali ich psychické a fyzické zdravie, aktivitu ich mobilu a mieru denného využitia médií. Následne absolvovali počítačový kognitívny test.
Pri hľadaní spojenia medzi výkonom pamäte a denným vystavením vysokofrekvenčným elektromagnetickým poliam (RF-EMF) prišli na to, že negatívny dopad žiarenia pociťujú najmä praváci.
„To môže znamenať, že RF-EMF absorbované mozgom sú skutočne zodpovedné za pozorované spojenie,“ tvrdí jeden z vedúcich autorov štúdie Martin Röösli.
Vedci sledovali aktivitu a pamäť tínedžerov po dobu 3 dní. Pomohol im pri tom prenosný expozimeter a mobilná aplikácia na sledovanie času a aktivity.
„Negatívne zmeny figuratívnej pamäte súviseli s telefonovaním pomocou bezdrôtového telefónu a dĺžkou hovoru.“ Röösli však zdôrazňuje, že pre úplné výsledky je potrebný ďalší výskum, ktorý by dokázal vyvrátiť vplyv iných činiteľov na záver štúdie.
„Výsledky štúdie mohla ovplyvniť napríklad puberta, ktorá ovplyvňuje aj mieru využívania mobilného telefónu, aj kognitívny a behaviorálny stav účastníkov.“
Podľa správy publikovanej v časopise Environmental Health Perspectives je účinok RF-EMF na mozog pomerne novou oblasťou výskumu. „Stále nie je úplne jasné, ako RF-EMF potenciálne ovplyvňuje procesy v mozgu, alebo do akej miery sú relevantné naše výsledky z dlhodobého hľadiska,“ hovorí Röösli, ktorý na záver uvádza aj niekoľko spôsobov, ktoré pomáhajú minimalizovať negatívny dopad žiarenia na zdravie mozgu:
„Potenciálne riziko poškodenia mozgu môžete odstrániť nosením slúchadiel alebo hlasného reproduktora počas telefonovania. Výhodné to je najmä vtedy, keď máte slabý signál a telefón musí pracovať na plný výkon, aby nejaký zachytil.“

Pacientka upozorňuje na skrytý príznak rakoviny mozgu: Toto som ignorovala od detstva
Mladá žena ignorovala príznaky celé desaťročie.

Negatívne následky Ozempicu: Štúdia zistila vážne riziká užívania liekov na chudnutie
Populárne lieky na chudnutie majú vážne vedľajšie účinky.

Prelomový objav: Vedci odhalili možnú príčinu rakoviny hrubého čreva u mladých
Výskumníci prispeli k objasneniu nárastu prípadov rakoviny hrubého čreva u ľudí mladších ako 50 rokov.

Zložka v obľúbených nápojoch môže zvyšovať riziko rakoviny krvi
Vedci vysvetlili vplyv aminokyseliny na leukémiu.

Gastroenterológ varuje: Tento typ bolesti môže byť skorým znakom rakoviny
Tento málo známy varovný signál môže odhaliť rakovinu hrubého čreva.