Mayová: Trump mi povedal, aby som žalovala EÚ
- 13:31 15.07.2018
- Londýn

Americký prezident Donald Trump poradil britskej premiérke Therese Mayovej, aby v súvislosti s odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ zažalovala Európsku úniu. Povedala to v nedeľňajšom rozhovore pre spravodajskú televíziu BBC.
Americký prezident na spoločnej tlačovej konferencii po piatkových rokovaniach s Mayovou vo vidieckom sídle britských premiérov v anglickom Chequers povedal, že jej dal návrh, ktorý sa jej však zdal príliš „brutálny“. Na otázku BBC, čo Trump premiérke poradil, Mayová odpovedala: „Povedal mi, aby som EÚ zažalovala a nevstupovala s ňou do rokovaní.“
Britská vláda zverejnila vo štvrtok podrobný plán brexitu, ktorý predložila parlamentu. Ešte pred jeho zverejnením odstúpili zo svojich funkcií britský minister pre brexit David Davis a po ňom i šéf diplomacie Boris Johnson, ktorí Mayovej plán pokladajú za príliš „mäkký“ a v rozpore s tým, za čo Briti v roku 2016 v referende o vystúpení z EÚ hlasovali. Mayovej plán odchodu z EÚ predpokladá úzke prepojenie Británie s Úniou v oblasti obchodovania s tovarmi, avšak nie so službami.
V podobnom duchu sa v rozhovore pre denník The Sun vyjadril aj Trump, ktorý povedal, že uskutočnenie „Mayovej brexitu“ môže znamenať aj neuzavretie obchodnej dohody medzi USA a Britániou. O niekoľko hodín neskôr však už tvrdil, že obchodná dohoda medzi oboma krajinami je „absolútne možná“.
Popredný zástanca tvrdého brexitu konzervatívny poslanec Jacob Rees-Mogg označil Mayovej plán za „zlú dohodu“ pre Britániu, na základe ktorej bude povinná dodržiavať zákony EÚ, avšak nebude mať nijaké slovo pri ich vzniku.

Trump obhajuje rozhodnutie zakázať Harvardu prijímať zahraničných študentov
Americký prezident Donald Trump v nedeľu obhajoval rozhodnutie svojej administratívy zakázať Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov.

Nočné ruské údery na Ukrajinu majú už 12 obetí
Rusko pri nočnom kombinovanom útoku na Ukrajinu vypustilo deväť balistických rakiet, približne 60 striel a takmer 300 bezpilotných lietadiel, oznámili ukrajinské vzdušné sily.

Ruské útoky na Ukrajinu si vyžiadali deväť obetí, z toho štyri v okolí Kyjeva
Vojna na Ukrajine si celkovo vyžiadala desaťtisíce obetí a milióny ľudí museli opustiť svoje domovy.

Ukrajina tvrdí, že na Kyjev zaútočili ruské drony, varujú pred raketovou hrozbou
Viac ako 12 ruských dronov zaútočilo v nedeľu skoro ráno na ukrajinskú metropolu Kyjev, uviedli úrady v hlavnom meste, zatiaľ čo varovali pred raketovou hrozbou.

Do EÚ prenikol nový variant SARS-CoV-19
Vo Francúzsku a niekoľkých ďalších európskych krajinách bol detegovaný nový variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa v Ázii šíri už niekoľko týždňov.