Revolučný objav: Medzi herpesom a Alzheimerovou chorobou existuje prekvapivý vzťah

Epidemiológovia našli zaujímavé spojenie medzi infekciou herpesu a Alzheimerovou chorobou, vďaka čomu je možné nájsť nový druh liečby.
Pri pohľade na štúdiu taiwanských epidemiológov vedci z univerzít v Manchestri a Edinburgu odhalili nový potenciálny spôsob, ako znížiť riziko Alzheimerovej choroby. Keď taiwanskí autori skúmali jedincov s ťažkou infekciou herpesu, ktorí podstúpili agresívnu liečbu antivírusovými liekmi, ich relatívne riziko demencie bolo znížené o faktor 10.
Manchesterský profesor Ruth Itzhaki a Edinburský profesor Richard Lathe tvrdia, že taiwanská štúdia publikovaná v časopuse Neurotherapeutics tiež ukazuje, že vírus herpes simplex typu 1 (HSV1) vedie k zvýšenému riziku rozvoja Alzheimerovej choroby.
Vírus herpesu zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby, úspešná liečba ho však môže zvrátiť
Ako uvádza Ruth Itzhaki:
"Tento článok a ďalšie dve rôzne výskumné skupiny na Taiwane poskytujú prvý populačný dôkaz o príčinnej súvislosti medzi infekciou vírusom herpesu a Alzheimerovou chorobou, čo je mimoriadne dôležité zistenie. Takmer 30 miliónov ľudí po celom svete trpí týmto ochorením a toto číslo sa bude s rastúcou dĺžkou života zvyšovať.
Veríme však, že tieto bezpečné a ľahko dostupné antivírusové lieky môžu mať významnú úlohu v boji proti tejto chorobe. Tiež to zvyšuje budúcu možnosť prevencie choroby očkovaním proti vírusu v detstve. Úspešné liečenie špecifickým liekom alebo úspešné očkovanie proti predpokladanému mikróbu sú jediným spôsobom, ako dokázať, že mikrób je príčinou neinfekčnej ľudskej choroby."
Väčšina vedcov pri Alzheimerovej chorobe skúma jej hlavné charakteristiky - amyloidné plaky a neurofibrilárne spletence. Napriek obrovskému množstvu výskumu však nie sú známe príčiny ich vzniku.
HSV1 infikuje väčšinu ľudí v mladosti alebo neskôr a zostáva celoživotne v tele v nečinnej forme v periférnom nervovom systéme. Občas sa vírus aktivuje a u niektorých ľudí spôsobuje viditeľné poškodenie v podobe oparov.
Taiwanská štúdia sledovala 8,362 jedincov vo veku 50 rokov a viac v období od januára do decembra 2000, ktorým bola diagnostikovaná ťažká HSV infekcia. Boli porovnaní s kontrolnou skupinou 25 086 ľudí bez infekcie HSV. Autori potom monitorovali vývoj demencie u týchto jedincov v období od roku 2001 do 2010.
Riziko rozvoja demencie v skupine s HSV infekcie sa zvýšilo o faktor 2,542. Keď však autori porovnávali skupiny HSV, ktoré boli liečené antivírusovou liečbou oproti pacientom, ktorí ju nedostali, došlo k výraznému desaťnásobnému zníženiu neskoršieho výskytu demencie v priebehu 10 rokov.
Profesor Itzhaki povedal:
"Už v roku 1991 sme zistili, že u mnohých starších ľudí nakazených vírusom HSV1 je vírus prítomný aj v mozgu a potom v roku 1997 sme zistili, že prináša silné riziko Alzheimerovej choroby v mozgu ľudí, ktorí majú špecifický genetický faktor. V roku 2009 sme ukázali, že HSV DNA je vo vnútri amyloidových plakov v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou.
"Navrhli sme, že vírus v mozgu je reaktivovaný určitými udalosťami, ako je stres, imunosupresia a infekcia / zápal niekde inde. Takže veríme, že cyklus reaktivácie HSV1 v mozgu nakoniec spôsobí Alzheimerovu chorobu aspoň u niektorých pacientov."

Pacientka upozorňuje na skrytý príznak rakoviny mozgu: Toto som ignorovala od detstva
Mladá žena ignorovala príznaky celé desaťročie.

Negatívne následky Ozempicu: Štúdia zistila vážne riziká užívania liekov na chudnutie
Populárne lieky na chudnutie majú vážne vedľajšie účinky.

Prelomový objav: Vedci odhalili možnú príčinu rakoviny hrubého čreva u mladých
Výskumníci prispeli k objasneniu nárastu prípadov rakoviny hrubého čreva u ľudí mladších ako 50 rokov.

Zložka v obľúbených nápojoch môže zvyšovať riziko rakoviny krvi
Vedci vysvetlili vplyv aminokyseliny na leukémiu.

Gastroenterológ varuje: Tento typ bolesti môže byť skorým znakom rakoviny
Tento málo známy varovný signál môže odhaliť rakovinu hrubého čreva.