• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.5.2025Meniny má Urban
Bratislava

Minister pre brexit David Davis rezignoval

  • 6:27 09.07.2018
  • Londýn
Minister pre brexit David Davis rezignoval

Britský minister pre brexit David Davis odstúpil zo svojej funkcie. Oznámili to v noci na pondelok britské médiá.

Minister sa rozhodol odstúpiť po tom, čo premiérka Theresa Mayová odmietla na piatkovom stretnutí s členmi svojho kabinetu Davisove návrhy o budúcom vzťahu Británie s Európskou úniou. Mayová mieni predstaviť schválený plán tento týždeň najprv v parlamente a neskôr o ňom bude diskutovať s poslancami svojej Konzervatívnej strany.

V rezignačnom liste Davis okrem iného uviedol, že je stále „menej a menej pravdepodobné“, že Spojené kráľovstvo opustí colnú úniu a jednotný trh EÚ. Takisto nie je presvedčený, že prístup kabinetu k rokovaniam o brexite „nebude len viesť k ďalším požiadavkám na ústupky“ z Bruselu.

Všeobecné smerovanie politiky nám v najlepšom prípade ponechá slabú rokovaciu pozíciu, a možno aj neodvratnú,“ napísal Davis.

Vo svojej oficiálnej reakcii Mayová vyjadrila ľútosť z Davisovej rezignácie a poďakovala sa mu za jeho prácu, zároveň však vyjadrila nesúhlas s Davisovou „charakteristikou politiky, ktorú sme v piatok dohodli vo vláde“.

Okrem Davisa zo svojich funkcií aj štátni tajomníci jeho ministerstva Steve Baker a Suella Bravermanová.

Plán dohodnutý v piatok považujú zástancovia brexitu za príliš „mäkký“ a za odklon od vytúpenia Británie z EÚ. Len s veľkým odporom s ním súhlasil aj šéf diplomacie Boris Johnson.

Dokonca sa podľa Sky News špekuluje, že Mayová by mohla čeliť výzvam na odchod z funkcie. Tento proces by sa spustil, ak by ju na to listom vyzvalo 48 konzervatívnych poslancov.

David Davis bol vymenovaný za ministra 13. júla 2016 a bol zodpovedný za rokovania o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Aj predtým pohrozil rezignáciou, ak Mayová zachová príliš úzke väzby s Bruselom. Zástancovia brexitu označili podľa BBC jeho rezignáciu ako „zásadné a odvážne rozhodnutie“.

Dohodnutý plán predpokladá, že Spojené kráľovstvo bude aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu. Tá by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Britská vláda ráta aj s obmedzením pohybu kapitálu a pracovných síl. V záujme zachovania voľného pohybu tovaru chce Londýn zaručiť, že všetky druhy budú naďalej zodpovedať štandardom EÚ.

Mayová svojich ministrov varovala, že ďalej už nebude tolerovať verejnú kritiku vládnej politiky po tom, ako ju kabinet v piatok podporil.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne

Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne

VČERA - 18:43Zahraničné

Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

VČERA - 17:09Zahraničné

43-ročného muža obvinili z vraždy druhého stupňa a nepovoleného skladovania zbrane.

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí

VČERA - 15:49Zahraničné

Mnoho Austrálčanov je naďalej izolovaných a viacero ľudí je tiež bez elektrickej energie.

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival

VČERA - 13:36Zahraničné

Vo francúzskom meste Cannes došlo v sobotu na záver medzinárodného filmového festivalu k veľkému výpadku elektrickej energie.