Škodlivá mobilná aplikácia dokáže z Androidu ukradnúť citlivé informácie majiteľa
- 19:44 04.07.2018
- San Francisco

Užívatelia smartfónov, tento článok je varovaním pre vás. Je totiž možné, že aj vy ste sa stali obeťou zákerných podvodníkov.
Bezpečnostní odborníci odhalili, čo sa skrýva za maskou nevinne vyzerajúcej aplikácie na šetrenie výdrže batérie. Aplikácia, ktorú obchod Google Play v minulosti ponúkal pod názvom Advanced Battery Saver, dokáže získať prístup k polohe majiteľa, telefónnym číslam v jeho zozname a textovým správam, ktoré odoslal a prijal.
Podobné informácie pred inštalovaním požadujú aj mnohé ďalšie aplikácie Google Play, rozdiel je len v tom, že informácie získané aplikáciou Advanced Battery Saver dokážu zneužiť hackeri, vďaka čomu sa môžu dopátrať až k detailom odoslaných a prijatých platieb, s čím by už súhlasil len málokto.
Na prvý pohľad si nič nevšimnete
Ako prvá na hroziacu katastrofu upozornila spoločnosť RiskIQ zo San Francisca. Po nainštalovaní aplikácie sa užívateľovi pri browsovaní zobrazí vyskakovacia správa, podľa ktorej je nutné vyčistiť pamäť zariadenia, aby sa predišlo spomaľovaniu batérie.
Správa pôsobí hodnoverne vďaka tomu, že uvádza aj presnú značku a model smartfónu, ktorý užívateľ drží v rukách.
Po tom, ako majiteľ smartfónu stlačí tlačidlo Install alebo Inštalovať, aplikácia ho nasmeruje do obchodu Google Play, kde by si mal inštalovať škodlivú aplikáciu na čistenie pamäte zariadenia. Práve toto je krok, ktorý vás môže priviesť k strate osobných údajov.
Naleteli už tisíce užívateľov
Podľa odhadov spoločnosti RiskIQ si aplikáciu Advanced Battery Saver stiahlo približne 60.000 ľudí z celého sveta. Keďže sa navonok ničím neodlišovala od ostatných aplikácií na šetrenie výdrže batérie, bolo ľahké ju prehliadnuť alebo jej naletieť. V ponuke Google Play ju dnes už nenájdete.
Pokiaľ ste si aplikáciu stihli nainštalovať kým bola dostupná v obchode, odborníci vám odporúčajú okamžite ju zmazať a pre istotu preveriť systém Android antivírusovým programom.
Skryté riziká šetriacej aplikácie
Akoby nestačilo, že aplikácia dokáže ukradnúť citlivé informácie, navyše v pozadí telefónu spúšťa aj takzvaný „ad-clicker“, teda systém na automatické klikanie na reklamy, pomocou ktorého si podvodníci dokážu privyrobiť, a vám pekne zavariť.
„Z miliónov podvodov, ktoré analyzujeme v RiskIQ, sú mnohé pomerne viditeľné, no stane sa, že niekedy narazíme na niečo unikátne,“ uviedol v oficiálnom blogu spoločnosti jej hovorca.
„Podvody väčšinou odkazujú na ďalšie webové stránky, ale v tomto prípade dochádza k presmerovaniu obete na Google Play, kde získa príležitosť stiahnuť si škodlivú aplikáciu.
Navonok to vyzerá neškodne, ale ad-clicker tiež kradne informácie z telefónu, vrátane IMEI, telefónnych čísel, typu, značky a modelu telefónu, polohy a iných.“

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.