Prečo máme nechty?
- 18:45 06.06.2018
- Bratislava

Pozreli ste sa niekedy na svoje ruky a zamysleli sa nad tým, prečo sú končeky prstov zakončené nechtami? Veda sa pokúsila odpovedať aj na takúto otázku.
Veľa zvierat má pazúry, ktorými si pomáha pri love, no my, ľudia a primáty, máme nechty. Ako je to možné?
"Cicavce používajú pazúry na šplhanie, uchopovanie predmetov, hĺbenie a škrabanie," hovorí John Hawkins, biologický antropológ z University of Wisconsin-Madison.
Primáty však pazúry pred niekoľkými miliónmi rokov stratili a namiesto toho sa im vyvinuli o niečo širšie končeky prstov, ktorých súčasťou boli aj nechty. Tie im podľa Jonathana Blocha napomáhali v koordinovanejšom a jemnejšom pohybe. Zatiaľ čo u väčšiny cicavcov totiž pazúry slúžili na škriabanie sa po hrubých kmeňoch, primáty čoraz častejšie potrebovali uchopovať aj jemnejšie vetvy, vetvičky, prípadne ovocie či orechy, a pri tom by im pazúry prekážali.
Vďaka postupnému vývoju nechtov a celkovo jemnejšiemu tvaru prstov následne nebol problém s používaním prvých nástrojov. Napokon, záznamy o tom, že sme začali používať nástroje, siahajú až 2,6 milióna rokov dozadu (v niektorých štúdiách sa dokonca uvádza aj viac ako 3 milióny rokov). Keby máme ešte stále pazúry, nástroje by sme nedokázali vyrobiť a ani používať. Všetko je to vďaka širšej a citlivejšej ploche na končekoch našich prstov. Vedeli ste, že dodnes máme túto plochu širšiu ako iné primáty?
Stále však nemáme úplne presné a dokonalé vysvetlenie toho, na čo nám majú nechty vo svojej súčasnej podobe slúžiť. Je možné, že sú to pozostatky nášho vývinu a postupnej biologickej adaptácie. Je tiež rovnako možné, že ide jednoducho o pozostatky pazúrov. Hawking ale tvrdí, že ich účel doteraz nie je úplne jasný.
Je potrebné tiež brať do úvahy, že nechty vždy boli a aj sú indikátorom rôznych chorôb, napríklad zápalových ochorení alebo podvýživy. Nechty nám teda kedysi mohli slúžiť aj ako ukazovateľ toho, či je daný jedinec (a jeho gény) v dostatočne dobrom stave a či sa oplatí s ním rozmnožovať.
Zaujímavé fakty o nechtoch
- Za mesiac narastú zhruba o 3,5mm
- Tvorí ich podobný materiál ako naše vlasy
- Mužské nechty rastú rýchlejšie než tie ženské. U tehotných žien to ale neplatí
- Nechty nám rastú rýchlejšie v lete než v zime
- Necht na palci nám rastie najpomalšie, prostredník zase najrýchlejšie
- Tvrdosť našich nechtov je daná genetikou
- Po smrti nechty prestanú rásť. Zdajú sa nám dlhšie, pretože okolitá koža sa začne sťahovať.
- Akokoľvek sa zapotíte, nechty nedokážu vyprodukovať pot
Čo myslíte vy? Načo máme doteraz na rukách nechty?

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.