Most-Híd chce umožniť legálnu súkromnú výrobu destilátov z vlastného ovocia

Umožniť súkromnú výrobu destilátov z vlastného ovocia pre vlastnú spotrebu fyzickými osobami výlučne za zákonom presne stanovených podmienok.
To je cieľ návrhu novely zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh, ktorý na júnovú schôdzi NR SR predložili poslanci koaličného Mosta-Híd Peter Antal, Tibor Bastrnák, Béla Bugár, Elemér Jakab a Peter Kresák.
Napriek tomu, že na Slovensku rovnako ako v okolitých krajinách existuje dlhodobá tradícia súkromnej výroby destilátov z vlastného dopestovaného ovocia, je táto činnosť postavená mimo zákon. „Aktuálne riešenie nemožno považovať za postačujúce, keďže i napriek jednoznačnému zákazu a hrozbe trestného stíhania dochádza k súkromnej výrobe destilátov fyzickými osobami v nezanedbateľnom rozsahu,“ tvrdia predkladatelia.
Ich návrh preto definuje súkromnú výrobu destilátu ako i súkromného výrobcu destilátu a stanovuje podmienky, za ktorých súkromný výrobca destilátu môže súkromnú výrobu destilátov vykonávať. Okrem minimálneho veku 18 rokov, vlastníctva destilačného zariadenia spĺňajúceho stanovené podmienky a zákazu použitia vyrobeného destilátu na inú ako súkromnú spotrebu, sa určuje maximálny objem vyrobeného liehu, ktorý súkromný výrobca destilátu môže vyrobiť za jeden kalendárny rok. Súkromný výrobca bude zároveň povinný oznámiť držbu destilačného zariadenia a musí mať splnenú aj daňovú povinnosť. Návrh ďalej upravuje kompetencie ministerstva pôdohospodárstva, kompetencie colných orgánov a tiež ukladanie sankcií v prípade porušenia zákona.
Podľa novely súkromnú výrobu destilátu možno predovšetkým vykonávať iba v maximálnom povolenom objeme 25 litrov na osobu za kalendárny rok. Výroba sa môže realizovať výhradne v najviac 100-litrovom destilačnom zariadení. V prípade, že viacero členov spoločnej domácnosti spĺňa definíciu súkromného výrobcu destilátu, uplatní sa obmedzenie maximálne 25 litrov destilátu ročne na celú domácnosť.
Súkromný výrobca musí okrem iného spĺňať podmienku dovŕšenia 18 rokov veku, na výrobu môže použiť iba ním dopestované ovocie a vlastné destilačné zariadenie spĺňajúce zákonné podmienky. Vyrobený alkohol sa nesmie predávať alebo akýmkoľvek spôsobom uvádzať na trh. Ministerstvu musí výrobca oznámiť, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin nepovolenej výroby liehu, alebo bol právoplatne uznaný vinným z niektorého z vymedzených priestupkov.

SNS opäť navrhla predĺžiť volebné obdobie v obciach a vo VÚC
Koaličná SNS opäť predložila do Národnej rady SR návrh novely Ústavy SR, ktorým by chcela predĺžiť volebné obdobie v samosprávach zo súčasných štyroch na šesť rokov.

Šaško: Od júla sa spustí pilotný projekt nového katalógu zdravotných výkonov
Ministerstvo zdravotníctva SR od 1. júla spustí pilotnú prevádzku nového zoznamu zdravotných výkonov pre prvých päť odborností.

Polícia varuje pred medveďom: Prechádzky v tejto oblasti si rozmyslite!
O výskyte medveďa informovali aj zásahový tím.

Diaľnicu pod Tatrami mimoriadne uzavrú
Diaľnicu D1 pod Tatrami vrátane tunela Bôrik mimoriadne uzavrú.

PS podáva pre situáciu v FPU podnet na generálnu prokuratúru
Opozičné hnutie PS žiada Generálnu prokuratúru SR, aby vykonala dozor nad dodržiavaním zákona vo Fonde na podporu umenia.