• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 11.5.2025Meniny má Blažena
Bratislava

S členstvom Slovenska v EÚ súhlasí takmer 75 percent Slovákov

  • 17:16 09.05.2018
  • Bratislava
S členstvom Slovenska v EÚ súhlasí takmer 75 percent Slovákov

S členstvom Slovenska v Európskej únii (EÚ) súhlasí 74,7 percenta Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus.

Pritom 31,3 percenta rozhodne súhlasí a 43,4 percenta skôr súhlasí s členstvom krajiny v EÚ.

Nadpriemerný podiel respondentov, ktorí súhlasia s členstvom Slovenska v EÚ, je medzi voličmi SaS (95 percent), tvorivými odbornými pracovníkmi (85 percent), študentmi (84 percent), medzi respondentmi vo veku 18-24 rokov (82 percent) a 25-34 rokov (82 percent), respondentmi, ktorí seba samých definujú ako pravicovo orientovaných (82 percent) a vysokoškolsky vzdelanými respondentmi (80 percent).

Opačný názor má viac ako pätina respondentov (22,3 percenta), pričom osem percent rozhodne nesúhlasí a 14,3 percenta skôr nesúhlasí s členstvom Slovenska v EÚ. Nadpriemerný podiel respondentov, ktorí nesúhlasia s členstvom Slovenska v EÚ, je medzi voličmi Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (50 percent), respondentmi so základným vzdelaním (32 percent), respondentmi žijúcimi v najväčších mestách nad 100.000 obyvateľov (32 percent), dôchodcami (31 percent), respondentmi, ktorí seba samých definujú ako konzervatívcov (31 percent), respondentmi maďarskej národnosti (31 percent), respondentmi vo veku 65+ rokov (30 percent) a respondentmi z Banskobystrického kraja (29 percent).

V súvislosti s Dňom Európy agentúra zisťovala mieru súhlasu, respektíve nesúhlasu s členstvom Slovenska v Európskej únii.

Agentúra FOCUS uskutočnila prieskum verejnej mienky formou osobného dopytovania v dňoch 24.4.–30.4.2018. Výberovú vzorku tvorilo 1005 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ: Na začiatku týždňa sa vráti prízemný mráz

SHMÚ: Na začiatku týždňa sa vráti prízemný mráz

DNES - 19:25Domáce

Počas noci na pondelok (12. 5.) sa opäť môže na väčšine územia Slovenska objaviť prízemný mráz.

V Malej Fatre zablúdili maďarskí turisti, pomáhali im horskí záchranári

V Malej Fatre zablúdili maďarskí turisti, pomáhali im horskí záchranári

DNES - 16:30Domáce

Štvorica maďarských turistov zablúdila v sobotu (10. 5.) večer mimo značeného turistického chodníka nad osadou Pod Rozsutec v Malej Fatre.

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou

DNES - 14:40Domáce

Návšteva Moskvy predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD) pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny bola skôr jeho individuálnou cestou.

Michal Šimečka: O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a médiá

Michal Šimečka: O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a médiá

DNES - 14:17Domáce

O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a nezávislé médiá.

Koalícia a opozícia sa rozchádzajú v hodnotení návrhu V. Putina

Koalícia a opozícia sa rozchádzajú v hodnotení návrhu V. Putina

DNES - 13:57Domáce

Zástupcovia opozície sú presvedčení, že postoj Kremľa iba potvrdzuje nezáujem ruského prezidenta o reálne zastavenie bojov.