Čižnár zaslal talianskym orgánom návrh dohody o vytvorení spoločného tímu

Generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár zaslal návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky.
Generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár v pondelok oznámil, že po intenzívnej komunikácii s justičnými orgánmi Talianskej republiky zaslal návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky. Návrh dohody bol zaslaný v piatok 16. marca prostredníctvom Eurojustu. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR (GP) Andrea Predajňová.
Zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu Čižnár v pondelok prerokoval s ministerkou spravodlivosti SR a podpredsedníčkou vlády SR Lucia Žitňanskou (Most-Híd). V praxi je zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu a podpísanie dohody časovo náročné (tento proces obvykle trvá niekoľko týždňov až mesiacov).
„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyvinul maximálne úsilie v súčinnosti s Eurojustom, aby bol spoločný vyšetrovací tím zriadený v čo najkratšom čase, aby sa umožnila účasť cudzích justičných orgánov na prebiehajúcom trestnom stíhaní v trestnej veci poškodených Jána Kuciaka a jeho družky. V súčasnosti návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu posudzujú justičné orgány Talianskej republiky. Generálny prokurátor SR verí, že talianske justičné orgány prostredníctvom Eurojustu zareagujú na požiadavku Generálnej prokuratúry SR v čo najkratšom čase,“ uviedla Predajňová.
Podľa jej slov v prípade, že talianska strana bude reagovať kladne na požiadavku zriadenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu, bude predmetom vzájomných rokovaní napríklad vymedzenie rámca spoločného vyšetrovania, práva a povinnosti členov spoločného vyšetrovacieho tímu. Zároveň aj čas trvania spoločného vyšetrovacieho tímu, ako aj otázka zapojenia a pôsobenia medzinárodných inštitúcií ako Eurojust a Europol.
„GP SR od zriadenia spoločného vyšetrovacieho tímu očakáva rýchlejšie, komplexnejšie a operatívnejšie vyšetrovanie v konkrétnej trestnej veci. Zároveň bude verejnosť priebežne informovať o priebehu a výsledkoch rokovania s talianskou stranou,“ dodala Predajňová.

Fico priznal zdravotné problémy po atentáte, útočníkovi odpustil
Premiér sa v súvislosti s atentátom zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

Vznikne pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb
Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

Michal Kaliňák: Časť poslancov krúžkovalo len pár stoviek ľudí, aj tak sú v NR SR
V Národnej rade SR sedia poslanci, ktorí ako osoby získali od voličov iba 700, 800 alebo 900 preferenčných krúžkov a do parlamentu ich dostalo len vysoké poradové číslo na straníckej kandidátnej listine.

MŽP tvrdí, že návrh zonácie TANAP-u odborne prediskutovali a pripravili v regióne
Návrh zonácie Tatranského národného parku (TANAP) odborne prediskutovali a pripravili v spolupráci so všetkými kľúčovými hráčmi v regióne.

SHMÚ vydal výstrahu pred mrazom
Zo štvrtka na piatok treba na celom Slovensku počítať s mrazom.