Ak ste v staršom veku porodili dcéru, pravdepodobne nikdy nebude mať deti
- 20:00 08.03.2018
- Svet

V dnešnej spoločnosti bežne pozorujeme trend bezdetnosti, respektíve odkladania rodičovstva do neskoršieho veku. U niektorých žien je však zrejmé už od narodenia, že v živote deti mať zrejme nebudú.
Mnohé ženy nepovažujú založenie rodiny za prioritu v rebríčku ich prianí. Ako sa ukázalo, táto skutočnosť je obzvlášť príznačná pre ženy, ktoré sa narodili matkám vo vyššom veku, než je bežné.
Tím Olgy Bassovej z McGillovej univerzity v kanadskom Montreale sa pozrel na životy 43.000 žien narodených v USA medzi rokmi 1930 až 1964. výsledky ich pozorovania zaznamenali, že dcéry matiek, ktoré porodili po tridsiatke, častejšie ostávali bezdetné v porovnaní s dcérami, ktoré sa svojim matkám narodili v nižšom veku.
Pokiaľ vás zaujímajú presné čísla, 20 percent žien, ktoré sa narodili 30- a viacročnej matke, nemalo deti, pričom z dcér, ktorých matky porodili vo veku 20 – 24 rokov to bolo len 15 percent bezdetných, a len 13 percent žien, ktoré sa svojej matke narodili pred dvadsiatkou, nemalo deti.
Napriek tomu, že zistenia vedeckého tímu podporuje veľké množstvo zhromaždených údajov, výskumníci stále nevedia, čo za týmto faktom stojí. Isté je, že príčinou bezdetnosti nie sú problémy s plodnosťou. Podľa Bassovej by sa za tým mohlo skrývať odlišné správanie dcér žien, ktoré sa rozhodli počať vo vyššom veku.
Titul alebo deti?
Tímu sa tiež podarilo zistiť, že pokiaľ žena nebola vydatá alebo mala vysokoškolské vzdelanie, šance na to, že ostane bezdetná, sú približne rovnaké. Dokonca aj spomedzi žien s titulom bolo najpravdepodobnejšie, že nikdy nebudú mať deti tie, ktoré sa svojej matke narodili vo vyššom veku.
Čo sa týka veku otca, ten v bezdetnosti dcéry pravdepodobne nehrá žiadnu rolu. Keďže rozhodnutie žien nemať deti alebo s tehotenstvom počkať, je v dnešnej spoločnosti bežné, autori štúdie vyzývajú k „uváženiu vplyvu veku rodičky pri pôrode na plodnosť potomka.“

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.