Lavrov: EÚ rozširuje svoj vplyv prostredníctvom ultimát
- 9:53 19.02.2018
- Moskva

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov tvrdí, že Európska únia rozširuje svoj vplyv na základe ultimáta "Buď s Európou, alebo s Ruskom". Uviedol to v rozhovore pre srbskú tlačovú agentúru BETA, keď komentoval požiadavky EÚ voči Srbsku týkajúce sa uznania Kosova.
Šéf ruskej diplomacie vyhlásil, že EÚ žiada od kandidátskych štátov, aby sa pridali k spoločnej zahraničnej obrannej politike EÚ. Podľa Lavrova však ide práve o prejav „tej filozofie a mentality“, ktoré prispievajú k rastu napätia v Európe a ktorými sa riadia tí, čo „rozširovali NATO a postavili krajiny Európy a Ukrajinu pred voľbu 'Buď so Západom, alebo s Ruskom'“.
„Je to veľmi zlý prístup,“ vyhlásil Lavrov. Súčasne vyjadril ľútosť, že sa tento prístup používa v rámci Východného partnerstva - programu EÚ vytvoreného svojho času pre šesť postsovietskych krajín.
Lavrov vyhlásil, že Rusko by privítalo, keby sa EÚ i jednotlivé štáty vrátili ku koncepcii spoločnej Európy od Atlantiku po Ural, s ktorou svojho času prišiel francúzsky prezident Charles de Gaulle. Pripomenul súčasne, že „Rusko hovorí o Európe od Lisabonu po Vladivostok“ a dodal, že nedávno sa „potvrdila aktuálnosť tejto filozofie“.
Spresnil, že podľa jeho informácií bol na rokovaniach o budúcej koaličnej vláde v Nemecku zahrnutý do programového vyhlásenia aj bod o nutnosti napredovať v realizácii návrhu na vytvorenie spoločného ekonomického priestoru od Atlantického po Tichý oceán.
Poukázal v tejto súvislosti na už existujúce - i keď len pracovné - kontakty medzi Európskou komisiou a Eurázijskou ekonomickou komisiou.
Pripomenul, že donedávna sa Brusel snažil takýmto kontaktom vyhýbať. Lavrov však uviedol, že spomínané kontakty sú perspektívne aj v dlhodobom časovom horizonte.
V rozhovore pre BETA, ktorý monitorovala agentúra RIA Novosti, Lavrov súčasne vyhlásil, že Ruská federácia nevidí žiadne riziká v súvislosti s prípadným vstupom krajín balkánskeho regiónu do EÚ.
Oficiálnym kandidátom na členstvo v EÚ sú v súčasnosti Albánsko, Čierna Hora, Macedónsko, Srbsko a Turecko. Rokovania o pristúpení k EÚ sa začali s tromi z nich: s Tureckom (v roku 2005), Čiernou Horou (v roku 2012) a so Srbskom (v roku 2014).

Bloomberg: Putin ide do telefonátu s Trumpom s pocitom, že je v silnej pozícii
Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že jeho vojská budú schopné do konca roka 2025 prevziať plnú kontrolu nad štyrmi ukrajinskými oblasťami, ktoré si nárokuje Moskva.

V prezidentských voľbách v Rumunsku zvíťazil Nicušor Dan
V druhom kole prezidentských volieb v Rumunsku zvíťazil v nedeľu centristický starosta Bukurešti Nicušor Dan, ukazujú predbežné takmer úplné výsledky sčítania, podľa ktorých získal zhruba 54 percent hlasov.

Podozrivým zo sobotného útoku na kliniku je muž, ktorý na mieste zomrel
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) identifikoval osobu podozrivú zo sobotného výbuchu bomby neďaleko centra asistovanej reprodukcie v meste Palm Springs.

Portugalsko: Víťazom parlamentných volieb je vládnuca Demokratická aliancia
V nedeľňajších parlamentných voľbách v Portugalsku zvíťazila vládnuca stredopravá Demokratická aliancia (AD), vyplýva to z oficiálnych výsledkov.

Nemecko oznámilo poskytnutie ďalších desiatich miliónov eur pre WHO
Nemecko navýši finančnú podporu pre Svetovú zdravotnícku organizáciu o desať miliónov eur, oznámila v nedeľu ministerka zdravotníctva Nina Warkenová.