Poľsko: Duda podpíše kontroverzný zákon o IPN a pošle ho Ústavnému súdu
- 12:52 06.02.2018
- Varšava

Poľský prezident Andrzej Duda v utorok oznámil, že podpíše novelu zákona o Ústave pamäti národa (IPN), ktorá vyvolala diplomatickú roztržku medzi Poľskom a Izraelom. Informovala o tom poľská verejnoprávna televízia TVP INFO s tým, že podpísaný zákon následne pošle na posúdenie Ústavnému súdu.
„Vzhľadom na potrebu chrániť dobré meno Poľska a Poliakov (...) som sa rozhodol podpísať túto novelu zákona,“ povedal Duda. Zároveň oznámil, že využije svoje právo a dá preveriť súlad nového zákona s ústavou Poľskej republiky.
„Rozhodol som sa podpísať zákon, ale rozhodol som sa poslať ho na Ústavný súd, aby overil jeho ústavnosť,“ povedal poľský prezident.
Duda vo svojom vyhlásení v prezidentskom paláci vo Varšave uviedol, že „Poliaci sa na holokauste nepodieľali žiadnym systémovým spôsobom. Všetci to vieme“. Pripomenul, že v čase druhej svetovej vojny „štátne inštitúcie (v Poľsku) nefungovali“, keďže Poľsko bolo okupované Nemeckom. Bol tu podzemný štát a Krajinská armáda, ktorá bojovala proti nacistom, dodal Duda.
Obdobie, keď „nemeckí nacisti budovali na našom území vyhladzovacie tábory“, označil Duda za „najtemnejšie obdobie“ v dejinách krajiny. „Je to pre nás bolestivé,“ uviedol Duda a pripomenul, že vo vyhladzovacích táboroch zomrelo šesť miliónov obyvateľov Poľska, medzi nimi tri milióny ľudí židovského pôvodu.
Duda konštatoval, že novelizácia zákona o IPN vyvolala mnoho diskusií - hovorilo sa o nej aj počas jeho vlaňajšej návštevy v Izraeli. Zdôraznil, že „budovanie dobrých vzťahov so židmi mu leží na srdci“.
Podľa Dudu Poľsko vyhovelo požiadavke, aby ustanovenia novely zákona nebránili umeleckej a vedeckej činnosti.
Novelu zákona o Ústave národnej pamäti (IPN), ktorá trestá pripisovanie zodpovednosti za holokaust Poliakom, schválil Senát 1. februára.
Návrh zákona vyvolal diplomatický spor medzi Izraelom a poľskou vládou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho prirovnal k pokusom o prepisovanie dejín.
Balík zmien v zákone o IPN stanovuje tri roky väzenia za používanie slovného spojenia „poľské tábory smrti“ a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus pripisovať Poliakom spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka, vrátane genocídy európskych židov.
V reakcii na poľský zákon izraelský parlament v piatok v prvom čítaní prijal návrh zákona, počítajúci s piatimi rokmi väzenia pre osoby, ktoré sa pokúsia „poprieť alebo spochybniť vinu pomáhačov nacistov pri páchaní zločinov na židoch“.

V prezidentských voľbách v Rumunsku zvíťazil Nicušor Dan
V druhom kole prezidentských volieb v Rumunsku zvíťazil v nedeľu centristický starosta Bukurešti Nicušor Dan, ukazujú predbežné takmer úplné výsledky sčítania, podľa ktorých získal zhruba 54 percent hlasov.

Podozrivým zo sobotného útoku na kliniku je muž, ktorý na mieste zomrel
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) identifikoval osobu podozrivú zo sobotného výbuchu bomby neďaleko centra asistovanej reprodukcie v meste Palm Springs.

Portugalsko: Víťazom parlamentných volieb je vládnuca Demokratická aliancia
V nedeľňajších parlamentných voľbách v Portugalsku zvíťazila vládnuca stredopravá Demokratická aliancia (AD), vyplýva to z oficiálnych výsledkov.

Nemecko oznámilo poskytnutie ďalších desiatich miliónov eur pre WHO
Nemecko navýši finančnú podporu pre Svetovú zdravotnícku organizáciu o desať miliónov eur, oznámila v nedeľu ministerka zdravotníctva Nina Warkenová.

Británia rokovala s partnermi o Ukrajine, spojenci žiadajú prímerie
Lídri Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Talianska v nedeľu diskutovali so Spojenými štátmi o vojne na Ukrajine a nevylúčili ani zavedenie sankcií proti Rusku, ak Moskva nebude chcieť uzavrieť prímerie.