Čo nás môžu kravy naučiť o ľudskosti a čo sa stane, keď krava dostane meno?
- 20:22 13.12.2017
- Londýn

Odborníci našli odpovede na obed otázky a stoja za pozornosť.
Čo by ste povedali na to, keď by ste mali možnosť porozprávať sa s kravou a položiť jej pár otázok? Výskumníci Catherine Doughlasová a Peter Rowlinson z Univerzity v Newcastle by to určite urobili radi. Museli si však vystačiť s iným spôsobom, ako sa o týchto zvieratách dozvedieť viac.
Keď krava dostane meno
Výskumníci podrobili svojmu výskumu 550 rôznych chovateľov týchto hospodárskych zvierat, aby zistili, aké výsledky prinášajú ich rozličné postupy. Pýtali sa ich však najmä na to, ako ku svojim zvieratám pristupujú. Sú podľa vás inteligentné? Majú emócie? Voláte ich po mene? Tieto a celkovo asi 25 otázok im mali pomôcť dospieť k výsledku, ktorý je priam fascinujúci. Ich štúdia bola uverejnená aj v akademickom časopise Anthrozoos.
Ukázalo sa, že keď dal farmár krave meno a pravidelne ju ním oslovoval, za rok vyprodukovala približne o 237 litrov mlieka viac. Mohlo by sa to zdať ako nepatrný detail, no na produkciu mlieka to malo obrovský vplyv. Nešlo pritom o žiadnu náhodu. Experiment zopakovali vo viacerých situáciách a vždy priniesol rovnaké výsledky.
Pomenovanie kravy bolo prvým krokom k tomu, aby sa medzi farmárom a kravou vytvoril nejaký vzťah. Tým, že dostala meno, už nebola iba súčasťou stáda, ale farmár ku nej pristupoval individuálne. A krava svoje meno, ako aj tento vzťah, vnímala. To dokonca prinieslo uvedenú fyziologickú odpoveď v podobe väčšieho množstva mlieka.
Ako to súvisí s ľuďmi?
Ich výskum však ukázal aj niečo viac. Hovorí totiž aj niečo o nás ľuďoch. Ako uvádza portál Psychology Today, keď farmár uznal kravu ako jednotlivca, pristupoval ku nej inak, s láskavosťou. Nebola iba súčasťou stáda či poradovým číslom v zozname a láskavejší prístup s ňou robil hotové divy. O to viac sa to môže prejaviť aj u ľudí! Keď ku nim budeme pristupovať s láskavosťou a nie ako k „stádu” alebo číslam, pocítia to a môže to mať na nich významný pozitívny vplyv.
Ľudia sa ku sebe správajú inak, keď sa nepoznajú. Ak sa pozerajú na predavačku iba ako na jednu z mnohých predavačiek, je to iné, ako keď je to pre nich predavačka Katka či predavačka Mirka. Podobne je to aj v prípade šoférov či úradníkov. Individuálny prístup k človeku môže znamenať veľa. Keď ku konkrétnemu človeku pristupujete individuálne a nie iba ako ku jednému z mnohých, môžete tým veľa zmeniť. Práve na to apeluje portál Psychology Today, keď hovorí o tom, ako nás kravy (resp. zistenie o nich) učia ľudskosti. Niekedy sa napríklad stačí druhým ľuďom iba milo prihovoriť alebo poďakovať a môže im to zmeniť celý deň.
Potvrdzuje to aj doktorka Emma Sepppalová, podľa ktorej nám táto štúdia ukazuje, že dlhodobé naplnenie, ktoré hľadáme, pochádza zo zmyslu života, súcitu a altruizmu.

Tento rodičovský zlozvyk ničí mozog detí a zvyšuje riziko depresie
Nová štúdia poukazuje na rizikové správanie rodičov, ktoré ohrozuje vývoj ich detí.

Britka vysúdila za prirovnanie k Darthovi Vaderovi odškodné viac než 34.000 eur
Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby (NHS) získala odškodné viac než 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

Tieto základné potraviny o pár rokov zmiznú z obchodov. Čo budeme namiesto nich jesť?
V najbližších desaťročiach nám hrozí, že bežná zelenina a ovocie už nebudú dostupné.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.