Zvláštnou poruchou predstavivosti trpí každý 50. človek. Máte ju aj vy?

Stalo sa vám už niekedy, že ste si zrazu nedokázali spomenúť na predmet, ktorý ste len nedávno videli?
Pre väčšinu z nás nie je žiadny problém spomenúť si na tváre rodičov alebo súrodencov. Pre niekoho je to však doslova nemožné. Veda pre poruchu týchto ľudí pred niekoľkými rokmi vymyslela aj názov: afantázia.
Podľa najnovších odhadov vedeckej obce by mohol afantáziou trpieť každý päťdesiaty človek. Problém pri skúmaní záhadnej poruchy nastáva vtedy, keď sa snažíme zistiť, ako vyzerá predstava človeka, ktorý by ňou mohol trpieť. Neexistuje objektívny spôsob, ako určiť, nakoľko sa opis predstáv cudzieho človeka zhoduje s realitou, ktorú každý z nás vníma ináč.
Pri určení afantázie pomôže binokulárna rivalita
Vedci pre tento problém vymysleli metódu, ktorá má pomôcť nájsť riešenie: binokulárnu rivalitu. Účastníkom pokusu dali pár 3D okuliarov, pričom na jednom skle bol nakreslený zelený kruh s horizontálnymi čiarami, a na druhom červený kruh s vertikálnymi čiarami.
Predtým, ako si nasadili okuliare, vedci účastníkom prikázali, aby si predstavili jeden z farebných kruhov. Tí, ktorí si ho dokázali predstaviť, po nasadení okuliarov dominantne vnímali práve tento kruh. Tí, ktorých predstavivosť sklamala, pred sebou videli zmes oboch kruhov naraz.
Ako vzniká afantázia?
Najjednoduchším vysvetlením afantázie je, že keď sa pokúšame spomenúť si na obraz uložený v niektorej časti mysle, snažíme sa aktivizovať rovnaký vzorec mozgovej aktivity ako bol ten, ktorý nám pomohol zapamätať si ho. U niektorých ľudí pravdepodobne nedochádza k tomuto procesu – je možné, že ich nervové prepojenia sú prerušené.
Pokiaľ by sa vedcom podarilo dokázať prítomnosť afantázie u niektorých ľudí, proces jej liečenia by mohol v budúcnosti poslúžiť aj pacientom s príliš stimulovanou aktivitou mozgu, ktorá vedie k závislosti a niektorým formám posttraumatickej stresovej poruchy.

Gastroenterológ varuje: Tento typ bolesti môže byť skorým znakom rakoviny
Tento málo známy varovný signál môže odhaliť rakovinu hrubého čreva.

Lekári varujú: Keď nám pacienti povedia túto vetu, vieme, že je to vážne
Varovný signál vážnej choroby môže podľa lekárov odhaliť jediná veta.

Toto kulturistka dlho ignorovala. Na záberoch zachytila znak rakoviny
Mladá žena sa podelila o svoj príbeh, aby poučila ostatných o príznakoch rakoviny.

Naozaj vám chránia zrak? Ako za 2 sekundy preveriť slnečné okuliare
Nie všetky páry slnečných okuliarov sú si rovné.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.