Svetlo sveta uzrela nová teória, ktorá popiera všetko, čo vieme o vesmíre
- 20:06 02.12.2017
- Sao Paulo

Z Univerzity v Campinas sa začali ozývať hlasy, ktoré môžu navždy prepísať učebnice dejepisu a fyziky.
Vekmi akceptovaná teória Veľkého tresku nás učí o tom, že na počiatku existovala singularita, ktorá sa začala rozťahovať. Svet, v ktorom dnes žijeme, je výsledkom jej rozťahovania, ktoré by sa nikdy nemalo zastaviť. Fyzik César Silva Neves z Univerzity v Campinas v Sao Paule sa na svet odmieta pozerať týmto pohľadom.
Neves svoje vnímanie sveta publikoval v žurnále General Relativity and Gravitation. Podľa neho sú kľúčom k chápaniu vzniku vesmíru čierne diery.
Čo je vlastne singularita?
Singularita je pojem, s ktorým sa v kariére pravidelne stretáva väčšina astronómov a fyzikov. Ide o bod, v ktorom sa nachádza nekonečná veličina. O čiernych dierach sa napríklad tvrdí, že v ich strede je nekonečná hustota. Pre ľudský mozog je ťažké pochopiť, ako také niečo môže jestvovať, no myšlienka, že z podobného bodu raz vznikol vesmír, je ústredným predpokladom fungovania viacerých fyzikálnych zákonov.
Neves svojím dohadom výrazne popiera to, čo sme o vesmíre doteraz vedeli: „Vo vesmíre existujú dva druhy singularity. Jednou z nich má byť kozmologická singularita, akú bežne poznáme pod názvom Big Bang, a druhá sa skrýva za horizontom udalostí čiernych dier.“
V strede niektorých čiernych dier sa nenachádza singularita
„Na meranie rýchlosti, akou sa vesmír rozťahuje, štandardná kozmológia využíva model, ktorý počíta s Veľkým treskom. Používa matematickú funkciu, ktorá je závislá len od kozmologického času. Ak vylúčime Veľký tresk alebo singularitu, dostaneme sa k modelu oscilujúceho vesmíru.“
Model oscilujúceho vesmíru, alebo Big Bounce, je teoretický model interpretácie Veľkého tresku. Prvou udalosťou pri Big Bounce je kolaps predchádzajúceho vesmíru. Ak na začiatku sveta neexistovala singularita, Neves sa domnieva, že práve tento model môže charakterizovať to, ako sa začal rozpínať vesmír.
„Ak na začiatku neexistovala singularita, ponúka sa možnosť, že pozostatky kolapsu prežili aj fázu zmeny a stále sa nachádzajú v našom rozpínajúcom sa vesmíre.“
Čo to všetko znamená?
Neves je presvedčený o tom, že rýchla expanzia časopriestoru nijako nevylučuje možnosť predošlého zrútenia. Ak by mal vedec pravdu, mohlo by to znamenať, že prechod zo zrútenia do rozpínania nemusel zničiť všetky stopy predošlej fázy. Kúsky vesmíru, ktorý existoval predtým, by sa stále mohli nachádzať aj v našom svete.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.