• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.1.2020Meniny má Zora
-1°Bratislava

Na Slovensku bude konečne jazdiť viac vlakov

  • 15:14 19.07.2013
  • BRATISLAVA
Na Slovensku bude konečne jazdiť viac vlakov

Železničná osobná doprava sa od decembra tohto roka posilní na najviac využívaných tratiach na území celého Slovenska.

Vlakové spoje nebudú zrušené ani redukované na žiadnych trasách. Ministerstvo dopravy už má hotový nový grafikon vlakovej dopravy 2013/2014, ktorý začne platiť v závere roka.

"Po desaťročiach poklesu výkonov v železničnej doprave sa obyvatelia konečne dočkajú zahustenia spojov, pretože objem odjazdených vlakových kilometrov navýšime o 480 tisíc," informoval v piatok minister dopravy Ján Počiatek.

"Ak by sme navýšenie prerátali na počet dní a vlakov, každý deň bude v priemere premávať o 26 vlakov viac," dodal minister.

Navýšenie umožnil taktový grafikon

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. sa v tomto roku zaviazala vykonať dopravné výkony v objeme 29,1 mil. vlakových kilometrov. Tie sa od decembra počas dvanástich mesiacov zvýšia o spomínané množstvo na 29,58 mil. kilometrov, teda o 1,65 %.

Minister dopravy Ján PočiatekArchívne foto: SITA/Marián PeigerNavýšenie počtu vlakových kilometrov podľa rezortu dopravy umožnilo minuloročné zavedenie taktového grafikonu.

"Ten zaviedol na koľajnice poriadok a vďaka nemu jazdia vlaky v pravidelných intervaloch, ktoré ľuďom uľahčia orientáciu vo vlakovej doprave. Krytie zvýšených nákladov si bude rezort uplatňovať pri príprave štátneho rozpočtu na rok 2014," uviedol hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Až potom bude podľa neho možné hovoriť o definitívnej podobe grafikonu, zatiaľ je to len plán rezortu dopravy.

Ďalším krokom je podľa neho optimalizácia jestvujúceho systému tak, aby bol nastavený jednotný štandard železničnej dopravnej obsluhy aspoň na najvyťaženejších tratiach a optimalizácia regionálnych prípojov.

Zo zvýšeného objemu dopravných výkonov bude približne 170 tis. kilometrov použitých na kompletizáciu rýchlikového spojenia do Českej republiky v úseku Žilina - Púchov - Horní Lídeč zo štyroch na šesť spojov denne. "Vo viacerých prípadoch ide o zavedenie nových osobných vlakov. Často ale ide aj o zmenu obmedzení tak, aby boli jednotlivé nadväznosti zabezpečované denne a tak vytvorili kompletnú a previazanú kostru železničnej dopravnej obsluhy celého Slovenska," dodal Kóňa.

Posilnia prepravu na tratiach s veľa ľuďmi

Ministerstvo dopravy určilo zoznam dvanástich tratí s nízkym využívaním regionálnej vlakovej dopravy do 500 osôb denne. "Ide len o konštatovanie o vyťaženosti regionálnych tratí. To však neznamená, že ideme spoje na týchto tratiach hneď obmedzovať alebo rušiť," uviedol pre agentúru SITA Kóňa.

Kde sa posilnia vlaky

Na severe Slovenska (oblasť Žilina) budú posilnené vlaky na traťových úsekoch Nové Mesto nad Váhom - Trenčín, Žilina - Rajec, Žilina - Čadca spolu s vytvorením nadväznosti na IC vlaky, Žilina - Liptovský Mikuláš a Myjava - Vrbovce vzhľadom na kvalitnejšie prepojenie s ČR.

Na východnom Slovensku (oblasť Košice) bude premávať viac vlakov na úsekoch Košice - Štrba, Poprad-Tatry - Stará Ľubovňa, Košice - Lipany s vytvorením nadväznosti na všetky rýchliky a IC vlaky, Košice - Čierna nad Tisou, Prešov - Humenné a Prešov - Bardejov.

Na strednom Slovensku (oblasť Zvolen) sa zvýšia dopravné výkony medzi Fiľakovom a Tisovcom (pre veľký interval medzi rýchlikmi na tomto úseku nejde o taktovú dopravu v pravom zmysle slova), Lučencom a Utekáčom a Breznom a Banskou Bystricou. Na rozhraní západného a severného Slovenska sa posilní doprava na trati Nitra - Topoľčany - Prievidza. Rozhodnutie o nasadení vlakov podľa neho vždy vychádza zo záujmu cestujúcich.Ministerstvo chce posilňovať prepravu na tratiach, ktorú využíva veľa ľudí.

"Akékoľvek rozhodnutie o potenciálnom rušení liniek v budúcnosti bude vychádzať z aktuálnych možností štátneho rozpočtu a vyťaženosti jednotlivých vlakov. Keďže prirodzene nemáme informácie, ako sa tieto čísla budú vyvíjať v horizonte niekoľkých rokov, je dnes predčasné špekulovať o tom, či, kedy a ktorá linka sa v budúcnosti potenciálne zruší," uzavrel Kóňa.

Nový vlakový grafikon sa sústredí na rovnomernú železničnú obsluhu počas celého dňa.

"Ide predovšetkým o dopravnú obsluhu významných spádových centier, kde budú vlaky premávať počas špičky pravidelne každú hodinu v tú istú minútu a v dvojhodinovom takte mimo špičky s posledným vlakom po 20. alebo 22. hodine," dodal Kóňa. V odôvodnených prípadoch podľa neho existujú výnimky z taktového časovania tak, aby boli uspokojené potreby cestujúcich.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Novela o pozemkových úpravách neprešla, plénum neprelomilo veto prezidentky

Novela o pozemkových úpravách neprešla, plénum neprelomilo veto prezidentky

VČERA - 16:22Ekonomické

Za prijatie novely bolo 71 poslancov zo 131 prítomných, proti bolo 59 a nezdržal sa nikto. Na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina poslancov.

Matečná: Novela o pozemkových úpravách bola robená precízne a odborne

Matečná: Novela o pozemkových úpravách bola robená precízne a odborne

VČERA - 15:59Ekonomické

Opätovné neprijatie novely by podľa Matečnej nemalo dopad len na občanov, ale aj na mestá, obce a celé Slovensko.

Zamestnávatelia: Vysokoškolské vzdelávanie by sa malo skrátiť na štyri roky

Zamestnávatelia: Vysokoškolské vzdelávanie by sa malo skrátiť na štyri roky

VČERA - 15:13Ekonomické

Skrátenie trvania vysokoškolského štúdia z piatich na štyri roky by prinieslo úsporu 170 miliónov eur ročne a vyššiu kvalitu vzdelávania na všetkých stupňoch štúdia, uviedli zástupcovia zamestnávateľských organizácií.

Poslanci na schôdzi prerokujú len novelu vrátenú prezidentkou

Poslanci na schôdzi prerokujú len novelu vrátenú prezidentkou

VČERA - 14:14Ekonomické

Z dnešného programu boli na návrh poslaneckých klubov SNS, Smeru-SD a Mosta-Híd vypustené všetky ostatné body.

Trump vychválil svoje ekonomické kroky, vyzval firmy na viac investícií

Trump vychválil svoje ekonomické kroky, vyzval firmy na viac investícií

VČERA - 14:00Ekonomické

Trump si na zasadnutí Svetového ekonomického fóra prisvojil zásluhy za dereguláciu ekonomiky, uzatvorenie nových obchodných dohôd a vytvorenie ekonomických príležitostí pre bežných pracujúcich a ich rodiny.