Stratené mesto Alexandra Veľkého sa našlo
- 16:38 29.09.2017
- Irak

Stratené mesto, ktoré Alexander Veľký obsadil pri svojom nájazde na Perzskú ríšu, sa konečne našlo.
Miesto, ktoré mal Alexander Veľký obsadiť počas dobývania Perzskej ríše, archeológovia objavili v kurdskej časti Iraku. Qalatga Darband sa nachádzala priamo na ceste Alexandra Veľkého k znepriatelenému perzskému panovníkovi Ddareiovi III.
Miesto, ktoré pomohli odhaliť snímky špionážneho satelitu, nesie stopy grécko-románskeho vplyvu. Nachádzajú sa tu starodávne vínne lisy a sochy, ktoré v minulosti znázorňovali bohov Persefoné a Adonisa.
K nálezu sa pre denník The Times vyjadril vedúci výpravy a zamestnanec britského múzea, John MacGinnis:
„Asi je ešte skoro na takéto závery, no myslíme si, že to bolo rušné mesto na ceste z Iraku do Iránu. Tamojší ľudia pravdepodobne prechádzajúcim vojskám dodávali zásoby vína.“
Záhada Alexandra Veľkého
Satelitné snímky z miesta neďaleko Darband-i-Ranie v Iraku sa na verejnosť dostali už v neskorých šesťdesiatych rokoch. Neskoršie zábery dronu jasne ukázali črty budov ležiacich pod nánosmi zeme, no politická nestabilnosť archeológom znemožnila prístup k tejto historickej pamiatke.
Britské múzeum si mohlo dovoliť vyslať na miesto svoju výpravu len nedávno – a oplatilo sa. Vedci tu objavili starodávne keramické predmety, ktoré naznačujú, že počas druhého až prvého storočia pred naším letopočtom miesto obývala dynastia Seleukovcov alebo iná helénska populácia. Neskôr sa na území usadili Parti, ktorí tu pravdepodobne vybudovali vysoké múry v snahe ochrániť sa pred Rímskou ríšou.
Archeológovia našli pozostatky opevnenia a niekoľko zariadení, ktoré slúžili na lisovanie viniča. Našla sa tu aj budova pripomínajúca chrám, v ktorej boli objavené kúsky sôch s výzorom gréckych bohov.
Neďaleko horského priesmyku v Darband-i-Ranii archeológovia našli pozostatky ešte staršieho obydlia, pravdepodobne z asýrskeho obdobia (8. - 7. storočie pred naším letopočtom). Pevnosť zrejme slúžila ako strážna veža priechodu medzi pohoriami.
Na nálezisku sa nachádzal aj záhadný hrob s ešte záhadnejším epitafom, ktorý odborníci takto preložili:
„Kráľ kráľov, dobrosrdečný, spravodlivý, jediný, priateľ Grékov, toto je kráľ, ktorý bojoval proti rímskej armáde na čele s Crassom v Carrhách v roku 54/53 pred Kristom.“
Z nápisu vyplýva, že išlo o kráľa Orodesa II. z Partskej ríše, ktorý bránil svoje územie pred Rimanmi, ktorí sa ho pokúšali obsadiť. Parťanom sa podarilo zvíťaziť vďaka jazdcom na koňoch, ktorí na Rimanov strieľali šípy.

Tento rodičovský zlozvyk ničí mozog detí a zvyšuje riziko depresie
Nová štúdia poukazuje na rizikové správanie rodičov, ktoré ohrozuje vývoj ich detí.

Britka vysúdila za prirovnanie k Darthovi Vaderovi odškodné viac než 34.000 eur
Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby (NHS) získala odškodné viac než 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

Tieto základné potraviny o pár rokov zmiznú z obchodov. Čo budeme namiesto nich jesť?
V najbližších desaťročiach nám hrozí, že bežná zelenina a ovocie už nebudú dostupné.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.