• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
14°Bratislava

Ako často periete osušky? Väčšina ľudí si na nich pestuje obrovské množstvo baktérií

  • 20:03 27.09.2017
  • Svet
Ako často periete osušky? Väčšina ľudí si na nich pestuje obrovské množstvo baktérií

Periete osušky raz mesačne, alebo ich do pračky hádžete spolu s ostatnou bielizňou? Mikrobiológovia vám vysvetlia, prečo robíte chybu.

V špinavých osuškách možno nájsť niekoľko druhov mikróbov, a dokonca ich možno považovať za prenášača niektorých infekčných ochorení. Podľa expertov nikdy nedokážete udržať osušku stopercentne čistú, no môžete si pomôcť jej praním. Podľa najnovších odhadov by ste to však mali robiť oveľa častejšie, než ako ste zvyknutí.

Opláchnite sa radšej v toaletnej mise

Ručníky a osušky sú skvelou pôdou pre baktérie. Zakaždým, keď vyjdete zo sprchy a použijete osušku, prenesiete na ňu množstvo baktérií z povrchu pokožky. Je možné, že aj keď si osušku periete len raz za dva týždne, nenakazíte sa žiadnym infekčným ochorením – za to môže fakt, že vaše telo je zvyknuté na vlastné baktérie, ktoré do osušky prenášate utieraním.

Ak nechávate osušku v prostredí vlhkej a tmavej kúpeľne, dávate tak baktériám perfektnú príležitosť na množenie. To isté platí aj pre tých, ktorí si do osušky zvyknú sem-tam utrieť aj ruky. Práve rukami sa totiž dokáže preniesť najväčšie množstvo hroziacich baktérií ako Escherichia coli alebo Salmonella.

V zatiaľ nepublikovanom výskume mikrobiológa Charlesa Gerbu sa preukázalo, že takmer 90% kúpeľných osušiek obsahovalo koliformné baktérie, a na 14 percentách z nich sa nachádzali aj E. coli. Záverom jeho ďalšieho publikovaného výskumu bolo zistenie, že tieto baktérie sa rady usádzajú aj na kuchynských utierkach. Ich množstvo zodpovedalo tomu, ako často sa utierky prali.

„Veľa ľudí si umýva ruky nedostatočne. Keď sa potom utrú do uteráka, nanesú si baktérie na pokožku, ktorá sa pre ne môže stať bohatým priestorom na rozmnožovanie. Ak si potom po dvoch dňoch do rovnakého uteráka utriete tvár, dostane sa vám na ňu viac baktérií, než ako keby ste si ju opláchli vodou z toalety,“

uvádza autor výskumu.

Aspoň raz za týždeň

Podľa niektorých vedcov sa na nedostatočne vysušených ručníkoch a osuškách nachádza aj Zlatý stafylokok zodpovedný za prenos baktérie MRSA. Susan Whittierová z newyorského Presbyteriánskeho zdravotného centra Kolumbijskej univerzity sa domnieva, že nakazenie dotykom nie je také bežné. Riziko sa však zvyšuje, ak máte na pokožke poranenia alebo drobné jazvy.

Podľa Charlesa Gerbu je najdôležitejším krokom v prevencii proti baktériám pravidelné pranie kúpeľných osušiek. Malo by postačovať prať ich každý druhý deň, obzvlášť ak máte malé deti. Nevystačíte si však s bežným pracím cyklom. Na pranie osušiek by ste mali používať čistiaci prostriedok s obsahom kyslíkového bielidla, ktoré dokáže úplne odstrániť väčšinu baktérií. Takisto by ste mali prať na vysokých teplotách.

Ak sa vám časté pranie nepozdáva, pomôže, ak osušku medzi jednotlivými použitiami kompletne vysušíte. Aj vtedy by ste ich však mali zavrieť do pračky aspoň raz za týždeň.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, time.com, arizona.pure.elsevier.com, mayoclinic.org, Foto: Pexels
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

VČERA - 21:06Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.