V San Diegu začali stavať prototypy Trumpovho pohraničného múru
- 6:27 27.09.2017
- San Diego

Americká federálna vláda dnes oznámila, že sa začala stavba prototypov múru, ktorý chce prezident Donald Trump postaviť na hraniciach s Mexikom.
Výstavbu ôsmich prototypov zamýšľaného pohraničného múru spustili dodávateľské firmy v kalifornskom San Diegu. Štyri postavia z betónu a štyri z iných materiálov; hotové by mali byť zhruba za 30 dní, informovala agentúra AP.
Prototypy s maximálnou výškou a dĺžkou 30 metrov bude následne posudzovať americká federálna agentúra pre clá a ochranu hraníc (CBP). Tá si bude môcť vybrať jeden, viacero alebo ani jeden z nich. Úspešné návrhy sa môžu stať základom pre vývoj stavebných štandardov k budúcemu múru.
Výstavba prototypov sa začala s trojmesačným oneskorením. Stalo sa tak kvôli napokon neúspešným námietkam zo strany firiem, ktoré neprešli výberovým konaním.
Prezident Trump sa minulý týždeň vyjadril, že múr na hraniciach s Mexikom musí byť priehľadný. To podľa agentúry AP spochybňuje možnosť, že by mohli uspieť betónové prototypy.
Trump pritom nie je prvým americkým politikom, ktorý prišiel s nápadom oddeliť USA od Mexika múrom. Už v roku 2006 inicioval výstavbu pohraničnej bariéry vtedajší prezident George W. Bush, pričom sa mu podarilo postaviť oplotenie a zátarasy v dĺžke takmer 1100 kilometrov. Trump počas kampane tvrdil, že chce múrom uzavrieť celú americko-mexickú hranicu dlhú 3200 kilometrov.

Kardináli vyzývajú na trvalé prímerie a mier vo vojnových oblastiach
Na veriacich sa kardináli obrátili s výzvou modliť sa za mier vo svete.

Orbán odkázal Weberovi: Vstup Ukrajiny do EÚ nie je dobrý obchod
Ukrajina podľa Orbána nie je pridanou hodnotou.

Peskov: Rusko dodrží trojdňové prímerie, no bude odpovedať na ukrajinské útoky
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok povedal, že Rusko dodrží prímerie plánované pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny, ale v prípade, že ukrajinské sily zaútočia na ruské pozície, bude reagovať.

Pri nehode autobusu zahynulo najmenej 12 osôb
Príčinou nehody bolo pravdepodobne zlyhanie bŕzd.

Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou, či Ficovi povolí prelet do Ruska
Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou povolenia preletu lietadla slovenského premiéra Roberta Fica nad svojím územím.