Za múr na hranici s Mexikom už Trumpa skritizoval aj športový redaktor
- 8:18 23.09.2017
- Washington

Americký prezident Donald Trump si už za svoj plán postaviť na hranici s Mexikom nepreniknuteľný múr vypočul kritiku z viacerých kruhov: od politikov, občanov, vedcov, environmentálnych aj ľudskoprávnych aktivistov.
Teraz sa k nim pridal niekto neočakávaný – športový redaktor.
Novinár denníka USA Today Martin Rogers šéfovi Bieleho domu pripomenul, že múrom rozdelí aj športové ihriská vrátane jeho obľúbených golfových ihrísk. Jedno z nich už pre hraničný plot spustlo.
„Toto ihrisko je hneď za hraničným plotom. Nemalo šancu. Dnes tam nerušene rastie burina a tráva vysoká po plecia. Po vašej ľavici je plot na udržanie ilegálnych imigrantov mimo Spojených štátov,“ napísal novinár.
Trump hráva golf často a sám niekoľko ihrísk vlastní. Na svojom golfovom ihrisku strávil aj tohtoročnú letnú dovolenku.
Športový redaktor priniesol príbeh voľakedy rušného a obľúbeného ihriska Fort Brown na americko-mexickej hranici v štáte Texas, ktorého život začal vyhasínať v roku 2009, keď tam vláda vybudovala železný plot. V roku 2015 ihrisko zbankrotovalo.
„Mal som vlastný biznis, ľudia mali miesto, kde sa mohli stretávať a radovať sa zo života a golf tu bol finančne dostupný. Dnes to tu vyzerá, ako by to nikdy neexistovalo,“ povedal pre USA Today bývalý majiteľ ihriska Bob Lucio a zaspomínal si na to, ako tam chodili hrávať aj stredoškolské tímy a ako tam s kamarátmi po zápasoch grilovali.
Hranica medzi USA a Mexikom, dlhá 3200 kilometrov, pretína rozsiahle územia divokej prírody, ale aj pohraničné mestá, medzi ktorými pulzuje rušný život. V niektorých komplikujú ľuďom život už súčasné ploty.
„Nerozumiem tomu. Nerozumel som tomu vtedy a stále tomu nerozumiem. Žil som tu celý život. Zvykli sme tu oslavovať našu spoločnú históriu s Mexikom. Keď som venoval ihrisku svoj čas, myslel som si, že tu bude navždy,“ povedal Bob Lucio.
USA Today dodal, že Bob a jeho golfové ihrisko sa stali obeťami politického hlavolamu, ktorý ani zďaleka nie je bližšie k vyriešeniu.

Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou, či Ficovi povolí prelet do Ruska
Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou povolenia preletu lietadla slovenského premiéra Roberta Fica nad svojím územím.

Donald Trump novým výkonným nariadením obmedzil výskum vírusov
Trump podpísal výkonné nariadenie, ktorým obmedzil určitú formu biologického výskumu, o ktorej jeho administratíva tvrdí, že spôsobila pandémiu ochorenia COVID-19, a to únikom vírusu z laboratória v Číne.

Armáda pre incident pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone
Americká armáda dočasne pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone.

Premiérka provincie Alberta navrhuje referendum o vystúpení z Kanady
Premiérka kanadskej provincie Alberta Danielle Smithová v noci na utorok oznámila, že jej vláda na budúci rok vyhlási referendum o vystúpení tejto provincie z Kanady.

Ukrajina dronmi opäť útočila na Moskvu, viaceré letiská uzavreli
Ukrajina v noci na utorok už druhý deň po sebe zaútočila dronmi na Moskvu.