OSN: Vo svete stúpol počet ľudí trpiacich hladom
- 7:01 16.09.2017
- Rím

Po rokoch klesajúcej tendencie zaznamenala OSN vo svete opäť nárast počtu ľudí trpiacich hladom.
Príčinu tohto javu vidí OSN v klimatických zmenách i ozbrojených konfliktoch v Afrike a na Blízkom východe, uviedla dnes agentúra DPA.
Správa OSN konštatuje, že v roku 2016 nemalo dostatok jedla 815 miliónov ľudí, pričom v roku 2015 ich bolo 777 miliónov.
Správa OSN o stave potravinovej bezpečnosti a výživy vo svete je výsledkom spoločného úsilia viacerých organizácií s celosvetovou pôsobnosťou. Píše sa v nej, že „ešte nie je jasné“, či zvýšenie počtu ľudí trpiacich hladom je náhoda alebo začiatok nového trendu. Zistené údaje sú však „veľkou výzvou“ a varovným signálom, že splnenie záväzku medzinárodného spoločenstva, aby bol svet do roku 2030 bez hladu a podvýživy bude ťažké.
V absolútnych číslach najviac hladujúcich - 520 miliónov - žije v Ázii. V relatívnom vyjadrení je však kríza horšia v Afrike, kde je hladu vystavených 20 percent obyvateľstva - 243 miliónov ľudí. Vo východnej Afrike je počet hladujúcich ešte vyšší - až 33,9 percenta, konštatuje sa v správe.
Nárast počtu ľudí, ktorým hrozí hlad, badať v Južnom Sudáne, Somálsku, Jemene a na severovýchode Nigérie. Okrem vojen a útokov miestnych islamistických skupín má na zvyšovanie počtu ľudí vystavených hladu vplyv aj sucho a povodne, ktoré do istej miery súvisia aj s klimatickým javom El Niňo.
V správe sa tiež uvádza, že v kategórii detí do päť rokov je ich 155 miliónov príliš nízkych a 52 miliónov má príliš nízku hmotnosť, zatiaľ čo ďalších 41 miliónov detí na svete v tejto vekovej kategórii má nadváhu. Obezita je na vzostupe na celom svete a momentálne postihuje 13 percent celosvetovej populácie dospelých, čo je 641 miliónov ľudí.
Agentúry OSN tiež upozornili na skutočnosť, že 613 miliónov žien v produktívnom veku trpí anémiou, čo predstavuje riziko pre ne samotné, ale aj ich deti.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou
Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. USA poskytne prednostný prístup k novým zákazkám v oblasti ukrajinských prírodných zdrojov.