• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.5.2025Meniny má Želmíra
10°Bratislava

Sprisahaním v ČSR si komunisti pripravili pôdu pre február 1948

  • 4:06 14.09.2017
  • Bratislava
Sprisahaním v ČSR si komunisti pripravili pôdu pre február 1948

Povereníctvo vnútra Slovenskej národnej rady (SNR) vydalo pred 70 rokmi 14. septembra 1947 správu o odhalení protištátneho sprisahania na území Slovenska.

Správa bola oznámená v tlači nasledujúci deň. Ilegálne skupiny podľa nej chceli obnoviť vojnovú Slovenskú republiku (1939-1945) a pripravovali atentát na prezidenta vtedajšej Československej republiky (ČSR) Edvarda Beneša.

Išlo však o účelovú provokáciu. Celé sprisahanie zinscenovala komunistami ovládaná Štátna bezpečnosť (ŠtB) s cieľom kompromitovať Demokratickú stranu (DS). Nasledovalo zatýkanie nepohodlných osôb, najmä z prostredia DS.

V májových parlamentných voľbách v roku 1946 totiž na území Slovenska zvíťazili demokrati so 63 percentami hlasov, zatiaľ čo v Čechách a na Morave boli najsilnejší komunisti s viac ako 40 percentami hlasov. Relatívna rovnováha moci medzi komunistami a nekomunistickými subjektmi v povojnovom Československu bola výrazne zmenená najmä po odmietnutí československej vlády (júl 1947) zúčastniť sa na americkom programe povojnovej hospodárskej obnovy Európy (tzv. Marshallov plán) a jasnejšie posúvalo Československo do sovietskej sféry vplyvu. Bolo iba otázkou času, kedy príde k rozhodujúcemu boju o celkový charakter štátu. V slovenských pomeroch došlo k snahe o definitívne vyriešenie moci prostredníctvom vyvolania tzv. jesennej politickej krízy.

Správu o ďalšom sprisahaní priniesli noviny už 24. septembra 1947. Na jeho čele mali podľa policajných zvodiek stáť dvaja mladí predstavitelia katolíckeho krídla DS, generálni tajomníci Jozef Kempný a Miloš Bugár. V októbri 1947 ich zbavili poslaneckých mandátov a oni dobrovoľne nastúpili na súdnu väzbu, kde sa však dostali do rúk vyšetrovateľov ŠtB. Tí už postupovali podľa vykonštruovaných obvinení a na vynútenie priznaní používali niektoré praktiky známe z neskorších komunistických monster procesov.

Odhalenie údajného sprisahania destabilizovalo DS a vyvolalo politickú krízu na území Slovenska. Vedenie slovenských komunistov na čele s Gustávom Husákom to využilo na upevnenie svojich mocenských pozícií.

Predseda Zboru povereníkov Gustáv Husák podal v novembri 1947 demisiu a tým zlikvidoval volebné výdobytky DS. V obnovenom zbore stratili demokrati prevahu a dianie na Slovensku začali kontrolovať komunisti. Stalo sa tak štvrť roka pred pražským komunistickým prevratom vo februári 1948.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Podľa štúdie by fanúšikovia na koncerty Oasis mohli v Spojenom kráľovstve minúť miliardu libier

Podľa štúdie by fanúšikovia na koncerty Oasis mohli v Spojenom kráľovstve minúť miliardu libier

VČERA - 11:48Zaujímavosti

Fanúšikovia slávnej britpopovej skupiny Oasis by mohli počas nadchádzajúceho reunionového turné v Spojenom kráľovstve minúť miliardu libier. Podľa AFP to vyplýva z odhadu banky Barclays.

Vo francúzskom mestečku Landerneau sa zhromaždilo rekordných 3076 Šmolkov

Vo francúzskom mestečku Landerneau sa zhromaždilo rekordných 3076 Šmolkov

8:35 21.05.2025Zaujímavosti

Malé francúzske mestečko Landerneau na tretí raz uspelo pri pokuse utvoriť svetový rekord v počte ľudí oblečených ako Šmolkovia – zhromaždilo sa ich tam 3076. TASR informuje podľa správy agentúry UPI.

Video: Kamera zachytila nechutný moment pred vysielaním

Video: Kamera zachytila nechutný moment pred vysielaním

7:12 21.05.2025Zaujímavosti

Moderátorka zverejnila záber z nechutného momentu, ktorý zažila s kameramanom pred vysielaním.

Solárna svetelná reťaz: Na toto mnohí zabúdajú!

Solárna svetelná reťaz: Na toto mnohí zabúdajú!

21:54 20.05.2025Zaujímavosti

Chcete si skrášliť záhradu alebo balkón solárnou svetelnou reťazou? Na toto by ste pri jej používaní nemali zabúdať.

Biele škvrny na banánoch: Ako vznikajú a sú nebezpečné?

Biele škvrny na banánoch: Ako vznikajú a sú nebezpečné?

21:10 20.05.2025Zaujímavosti

Ako vznikajú biele škvrny na banánoch a prečo si mnohí myslia, že sa pod nimi skrýva hmyz?