Na Facebooku sa šíri podvod, ktorý využíva vašich priateľov
- 19:43 26.08.2017
- Bratislava

Prostredníctvom Facebook Messengera sa šíri nový druh nebezpečného spamu.
Ak dostanete podozrivú správu od niektorého z vašich priateľov na Facebooku, dávajte pozor, na čo kliknete. Nový podvod, ktorý sa šíri prostredníctvom Messengera, spôsobuje, že používatelia posielajú svojim priateľom podvodné správy, ktoré obsahujú odkaz s vírusom.
Každá správa obsahuje meno príjemcu, slovo "video" a šokovaný emotikon, za ktorým nasleduje odkaz.
Užívatelia, ktorí kliknú na odkaz, sú presmerovaní na rôzne škodlivé stránky v závislosti od svojho prehliadača. Ako hlási Bleeping Computer, používatelia prehliadača Google Chrome sa po kliknutí dostanú na falošný kanál YouTube, na ktorom sa nachádza škodlivý adware.
Používatelia prehliadača Firefox v systémoch Windows a Mac sú presmerovaní na stránku, ktorá ponúka falošný inštalačný program prehrávača Flash Player, ktorý infikuje počítač používateľa pomocou adware.
Expert na IT bezpečnosť David Jacoby píše: "Odkaz smeruje na dokument Google. Dokument už urobil snímku Facebookovej stránky obete a vytvoril dynamickú vstupnú stránku, ktorá vyzerá ako film. Keď obete kliknú na falošný prehrávateľný film, škodlivý softvér ich presmeruje na súbor webových stránok, ktoré analyzujú ich prehliadač, operačný systém a ďalšie dôležité informácie. V závislosti od operačného systému sú presmerované na iné webové stránky."
Po infikovaní správu šírite ďalej
Po stiahnutí škodlivý softvér infikuje váš telefón alebo počítač a spôsobí, že vašim kontaktom v službe Facebook Messenger odošlete správu s týmto podvodom. Prostredníctvom škodlivého softvéru môžete sťahovať ďalší adware, ktorý zaplní váš telefón spamovými reklamami.
Niektoré obete hlásia, že softvér sledoval aktivitu klávesnice smartfónu. Vďaka tomu je možné ukradnúť vaše bankové údaje, ak ich neskôr v telefóne zadáte.
Ak sa vám objavili podobné správy od priateľov či neznámych ľudí, na podozrivé odkazy neklikajte. Mali by ste namiesto toho kontaktovať osobu, ktorá odoslala správu, a odporučiť jej, aby zmenila prihlasovacie údaje a zabezpečenie účtu. Tiež sa odporúča spamové správy nahlasovať Facebooku.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie
Na to, aby vás naozaj ochránil pred škodlivým žiarením zo slnka, je potrebné skladovať krém na opaľovanie na vhodnom mieste.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?
Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.