• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.5.2025Meniny má Galina
28°Bratislava

Federálna porota obžalovala amerického seržanta z podpory Islamského štátu

  • 8:37 22.07.2017
  • Honolulu
Federálna porota obžalovala amerického seržanta z podpory Islamského štátu

Federálna veľká porota na Havaji obžalovala v piatok amerického vojaka Ikaiku Kanga z pokusu o poskytovanie materiálnej pomoci teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

Informovala o tom dnes agentúra AP.

Seržanta prvej triedy Kangu obžalovali po tom, čo ho 8. júla zadržal špeciálny zásahový tím (SWAT) Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Podľa platného nariadenia nesmie byť tento vojak prepustený na kauciu.

Kangov súdom určený advokát Birney Bervar však tvrdí, že jeho klient pravdepodobne trpí duševnou poruchou súvisiacou so službou v armáde a požiada o lekársky posudok na jeho osobu.

Podľa trestného oznámenia podaného na okresnom súde v Honolulu prisahal 34-ročný Ikaika Kang, ktorý predtým slúžil v Južnej Kórei, Iraku a Afganistane, vernosť Islamskému štátu. Táto džihádistická skupina ovláda rozsiahle územie v Sýrii a Iraku, kde vyhlásila samozvaný kalifát.

Kang, ktorý začal slúžiť v armáde len tri mesiace po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001, sa mal pokúsiť odovzdať islamistom utajované vojenské dokumenty a bezpilotné lietadlo (dron). Ponúkol im aj vojenský výcvik.

Agenti FBI vojaka vyšetrovali viac ako rok. Úrad sa domnieva, že Kang, ktorý slúžil na ostrove Oahu, konal osamote.

Základňa Schofield Barracks na Havaji, kde Kanga zadržali, je domovom viac ako 22.000 vojakov a ich rodinných príslušníkov.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok

DNES - 17:00Zahraničné

TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva

DNES - 14:53Zahraničné

Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.

Chcel by som byť pápežom, vyhlásil Trump

Chcel by som byť pápežom, vyhlásil Trump

DNES - 13:37Zahraničné

Len týždeň po účasti na pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne americký prezident na svojej sociálnej sieti zdieľal obrázok samého seba ako hlavy katolíckej cirkvi. Vytvorila ho umelá inteligencia.

V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov

V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov

DNES - 12:13Zahraničné

Protilátky z krvi Tima Friedeho môžu vedcom pomôcť vyvinúť vzácny protijed.

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne

DNES - 11:42Zahraničné

Kyjev je pripravený na úplné prímerie, vyhlásil ukrajinský prezident.