Endometrióza: Neznámy postrach, ktorý postihuje mnoho nič netušiacich žien

Endometrióza patrí medzi choroby, ktoré je ťažko diagnostikovať. Postihuje ženy počas ich reprodukčného obdobia a podľa odhadov spôsobuje až 80% chronických bolestí panvy u žien.
Čo je endometrióza?
Endometrióza predstavuje abnormálny rast buniek podobným tým, ktoré tvoria vnútornú časť maternice, ale na mieste mimo nej. Endometrióza sa najčastejšie vyskytuje na iných orgánoch panvy. Oblasti endometriálneho tkaniva nachádzajúce sa v ektopických miestach sa nazývajú endometriálne implantáty. Tieto lézie sa najčastejšie vyskytujú na vaječníkoch, na povrchu maternice, v čreve a na membránovej výstelke panvovej dutiny. Presná príčina endometriózy nebola identifikovaná, postihuje však najčastejšie ženy medzi 25-35 rokom.
Endometrióza je častejšia u žien, ktoré sú neplodné než u plodných. Tento stav však nemusí nutne spôsobovať neplodnosť. Endometrióza sa s úplnou istotou diagnostikuje pri laparoskopií, pomocnými metódami sú CT sken, ultrazvuk, gynekologické vyšetrenie a MRI.
Rizikové faktory
Aj keď je toto ochorenie takpovediac veľkou neznámou, odborníci sa zhodujú na týchto rizikových faktoroch:
- vek 25-35 rokov
- nízke BMI
- nástup menštruácie v nízkom veku
- žiaden prekonaný pôrod
- pôrod v neskorom veku
- neskorá menopauza
V čom spočíva problém?
Každý mesiac telo uvoľňuje hormóny, ktoré vedú k tomu, že endometrium sa stenčuje, aby mohlo prijať vajíčko. Pokiaľ je vajíčko oplodnené, zahniezdi sa v maternici, pokiaľ nie dochádza k jeho odlupovaniu a spolu s týmito bunkami sa z tela uvoľňuje aj krv. Toto je typický menštruačný dej.
V prípade endomentriózy dochádza k odlupovaniu buniek endometria, ktoré sú umiestnené v iných častiach alebo na iných orgánoch. Pri tomto deji dochádza k bolestiam a podráždeniu, najčastejšie v oblasti podbruška. Problémom sú aj jazvy, ktoré pri tomto deji vznikajú. Tie často spôsobujú neplodnosť.
Príznaky ochorenia
Niektoré ženy s týmto ochorením nevykazujú žiadne príznaky. Ďalšie však vykazujú symptómy, ktoré im znepríjemňujú život. Symptómy sa najviac prejavujú pred menštruáciou a zlepšujú sa na konci menštruácie. Niektoré ženy, prevažne mladé dospelé, majú bolesti stále. Toto sú najčastejšie príznaky:
- bolesti v panve počas menštruácie alebo ovulácie
- bolestivé menštruačné kŕče
- bolesť pri pohybe čriev
- rektálna bolesť
- bolesť počas pohlavného styku
- neplodnosť
- abnormálne krvácianie, krv v moči alebo v stolici
- vaginálne krvácanie pred začiatkom menštruačného obdobia
- vaginálne krvácanie po sexe
Ďalšie príznaky ochorenia
Existujú aj menej známe symptómy ochorenia.
- bolesť krížov 1 alebo 2 dni pred začiatkom menštruácie
- bolesť brucha
- hnačka alebo zápcha
- nepravidelná a bolestivá menštruácia
- bolesť pri močení
- chronická únava
- bolesť na hrudi
- kašeľ
- bolesti hlavy
Vaginálny zápach: Zdravá vôňa, odporúčania a domáce tipy
Čo spôsobuje endometriózu?
Príčina vzniku endometriózy je neznáma. Lekári sa nazdávajú, že možnosťou vzniku tohto fenoménu je prenos buniek pri operáciách maternice, opačný tok krvi počas menštruácie alebo sex počas menštruácie. S istotou však nedokážu žiadny zo svojich dohadov potvrdiť.
Tehotenstvo a endometrióza
Endometrióza môže byť jedným z dôvodov neplodnosti, avšak práve pri skúmaní liečby neplodnosti sa väčšinou na tento problém prichádza. Avšak až 70% žien s týmto problémom však dokáže otehotnieť počas 3 rokov bez špeciálnej liečby.
Dôvod, prečo toto ochorenie môže spôsobovať neplodnosť opäť nie je úplne vysvetlený. Odborníci sa nazdávajú, že ide o spojenie hormonálnych faktorov a anatomických alebo o jazvenie, ktoré pri tomto ochorení vzniká.
Liečba a odporúčania
Neexistuje žiadny presne vytvorený liek na endometriózu, ale liečba môže pomôcť pri bolesti a neplodnosti. Liečba závisí od toho, ako závažné sú vaše príznaky a či chcete otehotnieť. Ak máte iba bolesť, ordinuje sa hormonálna liečba na zníženie hladiny estrogénu v tele a to v podobe hormonálnej antikoncepcie. V prípade toho, že chcete otehotnieť, lieči sa neplodnosť a je pravdepodobná aj operácia.
Keďže vznik tohto fenoménu nie je známy, ťažko sa stanovujú preventívne opatrenia. Lekári však odporúčajú v prípade bolesti teplé obklady na brucho a pravidelné cvičenie. Aj keď sa odborníci snažili vytvoriť jedálniček, ktorý by viedol k prevencií ochorenia, nepodarilo sa im ho adekvátne podložiť.
Ak teda patríte medzi ženy, ktoré pociťujú bolesť v podbrušku a vzťahujú sa na vás dané symptómy, mali by ste ich prekonzultovať so svojím lekárom. Nie je nič dôležitejšie ako vaše dobré zdravie, ktoré vám naplno umožňuje prežívať svoj život.

Baza pomáha znížiť teplotu a uvoľňovať dýchacie cesty
Baza stimuluje potenie, čím napomáha znižovať teplotu a podporuje uvoľňovanie dýchacích ciest.

Špargľa obsahuje množstvo vitamínov a podporuje imunitu či trávenie
Špargľa obsahuje množstvo vitamínov i minerálov, posilňuje imunitu, pôsobí proti zápalom, odvodňuje a podporuje trávenie.

Pozor na E. coli! Toto s kefkou nerobte
Vyhnite sa kontaminácii zubnej kefky nebezpečnou baktériou E. coli. Toto nikdy nerobte.

Slnko môže poškodiť rohovku oka. Ako sa tomu vyhnúť?
Slnečné žiarenie môže očiam spôsobiť mnoho nepríjemností. Nosenie slnečných okuliarov by preto malo byť pre každého samozrejmosťou.

Vyrážka alebo nádor? Pozor na tento znak, varuje dermatológ
Dermatológ upozorňuje na niekoľko znakov, ktoré odlišujú nádor od bežnej vyrážky.