• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.5.2025Meniny má Galina
27°Bratislava

Najmladšia nositeľka Nobelovej ceny za mier má 20 rokov

  • 5:37 12.07.2017
  • Londýn/Islamabad
Najmladšia nositeľka Nobelovej ceny za mier má 20 rokov

Najmladšia nositeľka Nobelovej ceny za mier a bojovníčka za ľudské práva, práva detí a práva dievčat na vzdelanie Malála Júsafzajová bude mať v stredu 12. júla 20 rokov.

Celosvetovo známa aktivistka sa narodila 12. júla 1997 v pakistanskom meste Mingora. Svoj prvý verejný prejav s názvom „Ako si Taliban dovoľuje odoprieť mi základné právo na vzdelanie“ predniesla v septembri 2008.

V čase, keď Taliban v januári 2009 uzavrel v ním ovládanej oblasti všetky dievčenské školy, začala ako 11-ročná pod pseudonymom folklórnej hrdinky Gul Makaj písať pre stanicu BBC Urdu blog o živote školáčky v pakistanskom údolí Svát.

Keď jej identitu na blogu odhalili, bola aj s rodinou kvôli stupňujúcim sa vyhrážkam nútená z mesta utiecť. Taliban následne školu, do ktorej chodila, zničil.

Po vytlačení militantov z údolia Svát sa spolu s otcom Zijauddínom, riaditeľom dievčenskej školy, vracali domov, kde ju v jej 15-tich rokoch dňa 9. októbra 2012 príslušník Talibanu pri jej ceste zo školy postrelili do tváre a krku.

Po šesťdňovej hospitalizácii v nemocnici bola prevezená z Pakistanu do britského Birminghamu, kde absolvovala niekoľko náročných operačných zákrokov, rekonštrukciu lebečnej kosti a operáciu, vďaka ktorej sa jej obnovil sluch v ľavom uchu. Nemocnicu opustila vo februári 2013 a v marci toho istého roku nastúpila v Birminghame do školy.

V deň svojich 16. narodenín, 12. júla 2013, vystúpila na pôde OSN v New Yorku s prejavom, v ktorom apelovala na dôležitosť vzdelania pre milióny detí, ktoré dnes do škôl chodiť nemôžu.

Malála Júsafzajová za svoje odhodlanie a aktivity získala niekoľko významných ocenení. V holandskom Haagu si 6. septembra 2013 prevzala ocenenie holandskej nadácie Kidsrights - Medzinárodnú detskú cenu mieru.

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu jej ako najmladšej laureátke udelila 10. októbra 2013 Sacharovovu cenu za slobodné myslenie. Cenu si prebrala osobne 20. novembra 2013 v budove europarlamentu v Štrasburgu.

V Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone ju 11. októbra 2013 prijal vtedajší americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle. Mladá pakistanská aktivistka sa počas pobytu v USA venovala aj propagácii knihy pamätí Ja som Malála (I am Malala), ktorú napísala s britskou novinárkou Christinou Lambovou.

Za boj proti útlaku detí a mládeže a za presadzovanie práva na vzdelanie sa 12. októbra 2014 stala najmladšou spolunositeľkou Nobelovej ceny za mier spolu s Indom Kajlášom Satjárthím.

V americkej Philadelphii jej 21. októbra 2014 odovzdali Medailu slobody za angažovanosť v oblasti vzdelávania mladých žien a rodovej rovnosti. Len pár dní na to, 28. októbra 2014, jej udelili Svetovú detskú cenu za práva dieťaťa, nazývanú aj detská Nobelova cena.

Svoj aktívny postoj k spoločenským problémom a dodržiavaniu ľudských práv vyjadrila laureátka Nobelovej ceny za mier Júsafzajová aj kritickým odsúdením rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastaviť americký utečenecký program, keď pre britské noviny The Guardian 27. januára 2017 vyhlásia: „Som zdrvená, že sa Amerika otáča chrbtom k hrdej histórii vítania utečencov a imigrantov - ľudí, ktorí pomáhali vybudovať vašu krajinu, pripravených tvrdo pracovať výmenou za spravodlivú šancu na nový život“.

Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol 10. apríla 2017 Malálu Júsafzajovú do čestnej roly Posla mieru OSN. O tri dni neskôr, 13. apríla 2017, jej kanadský premiér Justin Trudeau odovzdal certifikát o udelení čestného občianstva Kanady, čím sa stala iba šiestou a navyše aj najmladšou osobou, ktorej sa dostalo tejto cti.

Malála Júsafzajová je v súčasnosti nielen zanietenou bojovníčkou za vzdelávanie dievčat, ale aj spoluzakladateľkou Malálinho fondu (pomocou ktorého zabezpečuje edukačné aktivity v moslimskom svete a Afrike) a členkou Krízového výboru pre vzdelávanie mladistvých v rámci Organizácie Spojených národov (OSN).

OSN v rámci globálnej iniciatívy Vzdelanie na prvom mieste určila deň Maláliných narodenín, 12. júl, za Deň Malály.

Malála Júsafzajová v súčasnosti žije v Birminghame.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov

V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov

DNES - 12:13Zahraničné

Protilátky z krvi Tima Friedeho môžu vedcom pomôcť vyvinúť vzácny protijed.

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne

DNES - 11:42Zahraničné

Kyjev je pripravený na úplné prímerie, vyhlásil ukrajinský prezident.

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post

DNES - 7:15Zahraničné

Americká Ústredná spravodajská služba plánuje znížiť počet svojich zamestnancov o približne 1200, pričom tisíce pracovných miest budú rušiť aj iné spravodajské služby Spojených štátov.

Armáda potvrdila plány na veľkú vojenskú prehliadku na Trumpove narodeniny

Armáda potvrdila plány na veľkú vojenskú prehliadku na Trumpove narodeniny

DNES - 6:11Zahraničné

Americká armáda v piatok potvrdila, že v rámci osláv 250. výročia svojho založenia, ktoré pripadá na 14. júna, sa vo Washingtone uskutoční vojenská prehliadka.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí: Rozhodnutie o AfD je demokratické

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí: Rozhodnutie o AfD je demokratické

DNES - 6:08Zahraničné

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí obhajovalo ako demokratické rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky označiť stranu Alternatíva pre Nemecko za preukázateľne pravicovo extrémistickú.