Problémom na súdoch sú prieťahy, konania niekedy nekončia ani po 20 rokoch

Pretrvávajúcim problémom slovenského súdnictva je vysoký počet extrémnych a opakujúcich sa prieťahov v konaniach pred všeobecnými súdmi.
Ústavný súd SR v rokoch 2009 až 2016 evidoval celkovo 1553 nálezov vo vzťahu k neskončeným konaniam, v ktorých konštatoval porušenie základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a práva na prerokovanie záležitosti v primeranej lehote.
„Ústavný súd bude naďalej monitorovať zvyšných 593 nálezov, ktoré k 31. decembru 2016 neboli stále právoplatne skončené,“ uviedol dnes ÚS v tlačovej správe v súvislosti s výsledkami projektu „Efektívnosť výkonu rozhodnutí Ústavného súdu SR“. V projekte predsedníčky ÚS Ivetty Macejkovej ide o monitorovanie rozhodovacej činnosti všeobecných súdov, resp. orgánov činných v trestnom konaní (OČTK).
ÚS sa osobitne zameriava na prípady tzv. extrémnych prieťahov. V tejto kategórii sa konania začali pred všeobecnými súdmi, resp. OČTK do roku 2000 a k 31. decembru 2016 neboli právoplatne skončené. Z 593 nálezov sa extrémnych prieťahov týkalo 106. Medzi najdlhšie konania na všeobecných súdoch patrí 31-ročné konanie vedené na Okresnom súde Košice-okolie, 29-ročné konanie na Okresnom súde Bratislava II a 28-ročné konanie na Okresnom súde Bratislava I.
Opakované prieťahy sú prieťahy v konaniach, v ktorých ÚS opakovane nálezom konštatoval porušenie príslušných článkov Ústavy SR a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Z celkového množstva 593 neskončených konaní ku koncu minulého roka sa 47 nálezov týkalo opakovaných prieťahov. V 21 nálezoch konštatoval ÚS extrémne a zároveň aj opakované prieťahy.
Extrémne a opakované prieťahy v konaniach podľa Macejkovej predstavujú dlhodobý problém s celospoločenským dosahom, ktorý vo svetle princípov a zásad súdnictva vyúsťuje do prehlbujúcej sa nedôvery občanov v súdny systém SR. „Ústavný súd SR si uvedomuje bremeno, no predovšetkým privilégium chrániť občanov SR v konaniach pred všeobecnými súdmi a OČTK, v ktorých sa svojich práv v dôsledku extrémnych a opakovaných prieťahov nemôžu dlhé roky domôcť. Ústavný súd považuje za absolútne neprípustné, aby v súčasnosti prebiehali konania, začiatok ktorých sa datuje často do čias vzniku samostatnej Slovenskej republiky,“ uviedla Macejková.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty
Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.