• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Svetová populácia rýchlo starne, krajiny musia riešiť s tým súvisiace problémy

  • 16:34 01.06.2017
  • Bratislava
Svetová populácia rýchlo starne, krajiny musia riešiť s tým súvisiace problémy

Zvyšujúci sa podiel starších ľudí v populácii sa stáva jednou z najvýznamnejších spoločenských zmien 21. storočia.

Má dosah na všetky odvetvia vrátane pracovných a finančných trhov, dopytu po zdravotnej starostlivosti a sociálnych službách, ovplyvňuje štruktúry rodín a medzigeneračné väzby.

Ako ďalej konštatovala dnes na stretnutí s novinármi Pnina Keren z Izraela, ktorá sa už vyše 30 rokov profesionálne zameriava na starostlivosť o zdravie seniorov a zabezpečovanie ich potrieb, v rokoch 2000 až 2050 sa podiel ľudí, ktorí dosiahnu vek 60 rokov a viac, zdvojnásobí z približne 11 percent na 22 percent. Predpokladá sa, že do roku 2050 počet ľudí vo veku nad 60 rokov celosvetovo dosiahne dve miliardy. Počet seniorov vo veku nad 80 rokov v období 2015 až 2050 podľa odhadov vzrastie z viac ako 120 miliónov na viac ako 440 miliónov a tento fakt môže spôsobiť vážne problémy. Krajiny sa preto musia rýchle prispôsobiť tejto situácii najmä v oblasti systému zdravotnej starostlivosti, sociálnych a opatrovateľských služieb.

Na Slovensku, kde žije asi 5,5 milióna ľudí, je priemerná dĺžka života žien 80,9 roka a mužov 73,5 roka. V slovenskej populácii je 14,9 percenta ľudí starších ako 65 rokov. Najdôležitejšie je riešiť problémy bývania so zabezpečením opatery a zdravotnej starostlivosti o seniorov.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je samota najväčším problémom starších ľudí. Zdravotné problémy im často bránia chodiť medzi ľudí alebo používať dopravné prostriedky, a tak sa dostávajú do izolácie. Rodina a priatelia seniorov často bývajú ďaleko od nich. Ale mať rodinu nablízku ešte neznamená, že blízki budú schopní pomôcť seniorom so všetkým, čo potrebujú. Seniori na Slovensku najradšej volia bývanie vo svojich domovoch s príbuznými nablízku, alebo v kombinácii s domácou opatrovateľskou starostlivosťou. Iní sa rozhodnú pre domov dôchodcov, ale často sú tam nespokojní, lebo podmienky v týchto zariadeniach bývajú stiesnené a seniori tam majú nedostatok súkromia.

Ako povedala Pnina Keren, svetovým trendom v súčasnosti je - zabezpečiť pre seniorov nezávislé bývanie v zariadeniach, v rámci ktorých majú zabezpečené stravovanie, zdravotnú starostlivosť, organizované spoločenské aktivity, ako i rôzne služby, napríklad pranie či upratovanie.

V tejto súvislosti novinárom predstavili projekt zariadenia pre seniorov VITALIS v Bratislave, v srdci mestskej časti Nové Mesto, neďaleko Račianskeho mýta.

Aviv Baal Taxa zo stavebnej firmy, ktorá má projekt realizovať, informoval, že v súčasnosti čakajú na povolenie realizovať tento projekt. Predpokladajú, že výstavba zariadenia pre seniorov Vitalis by trvala asi jeden a pol roka. Každá jednotka pre seniorov bude obsahovať plné vybavenie pre aktívny a nezávislý život, 24-hodinový systém tiesňového volania, stravovacie služby, zdravotnú starostlivosť budú nepretržite poskytovať profesionálne zdravotné sestry. V zariadení by mohlo byť ubytovaných asi 350 až 450 ľudí vo veku od 70 do 90 a viac rokov. Budú mať zabezpečený lekársky dohľad, pomoc pri kúpaní, služby ako pranie a upratovanie a takisto možnosti fyzioterapie a rehabilitácie.

Skúsenosti v Izraeli a USA potvrdzujú, že ľudia sú v zariadeniach typu Vitalis, aké sa vybuduje aj v Bratislave, veľmi spokojní, zdôraznil Taxa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TASR, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rusková vypovedá v kauze televíznych zmeniek, Marian Kočner na súd neprišiel

Rusková vypovedá v kauze televíznych zmeniek, Marian Kočner na súd neprišiel

DNES - 9:32Domáce

V bratislavskom Ústave na výkon väzby (ÚVV) pokračuje vo štvrtok pojednávanie vo veci údajného falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti.

Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS

Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS

DNES - 8:12Domáce

To, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávka Gorily, môže povedať len Slovenská informačná služba (SIS). Povedal to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v pléne Národnej rady (NR) SR.

Foto: Kaufland sťahuje z trhu obľúbené čipsy, obsahujú karcinogén

Foto: Kaufland sťahuje z trhu obľúbené čipsy, obsahujú karcinogén

VČERA - 19:57Domáce

V obľúbenej pochúťke bolo viac ako dvojnásobne prekročené maximálne povolené množstvo karcinogénu.

Neurochirurgovia Šteňovci odmietajú, že by v prípade chlapca pochybili

Neurochirurgovia Šteňovci odmietajú, že by v prípade chlapca pochybili

VČERA - 18:19Domáce

Neurochirurgovia Juraj a Andrej Šteňovci odmietajú, že by v prípade medializovanej kauzy, týkajúcej sa operácie 15-ročného chlapca s nádorom, pochybili. Vyplýva to z ich vyjadrení na stredajšej tlačovej konferencii.

Koaličná rada žiada Kalavskú, aby zabránila zvyšovaniu cien liekov

Koaličná rada žiada Kalavskú, aby zabránila zvyšovaniu cien liekov

VČERA - 17:37Domáce

Koaličná rada nevidí dôvody na necitlivé zásahy do cenovej politiky liekov. TASR informoval hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.