V českom zariadení pre zadržiavanie utečencov došlo k vzbure
- 14:15 29.05.2017
- Praha

V zariadení pre zadržiavanie utečencov v Balkovej v ČR došlo v dnes k nepokojom.
Približne 15 cudzincov sa v tomto uzavretom objekte podľa informácií Práva zabarikádovalo. Na mieste zasahuje polícia.
„Takéto správanie v žiadnom prípade nebudeme trpieť. Tí, ktorí nepokoje rozpútali, budú niesť následky. Dúfam, že polícia problém v krátkom čase vyrieši,“ povedal pre denník Právo minister vnútra Milan Chovanec.
Podľa hovorkyne cudzineckej polície Kataríny Rendlovej sa najprv v miestnosti pre izoláciu zabarikádovali dvaja Nigérijčania, nereagovali na výzvy polície a odmietli miestnosť opustiť. Následne začali demolovať zariadenie a stupňovať agresivitu. Pridalo sa k nim asi 13 ďalších zaistených cudzincov. Demolovali nábytok a zaútočili aj na privolaných policajtov.
Na mieste je zásahová jednotka a poriadkové jednotky. Záchytné zariadenie pre cudzincov, ktoré sa nachádza v Plzenskom kraji, má kapacitu 200 miest. Podľa aktuálnych údajov ministerstva vnútra tam k dnešnej polnoci bolo umiestnených 56 cudzincov.

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí
Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

Trump plánuje čoskoro hovoriť so Zelenským v súvislosti s dohodou o nerastoch
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v najbližšej dobe bude hovoriť so svojim ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.

Z komína stúpa biely dym, kardináli zvolili nového pápeža
Kardináli v druhý deň konkláve zvolili nového pápeža.

Kallasová: EÚ podporí ukrajinský zbrojný priemysel miliardou eur
Európska únia uvoľní na podporu ukrajinského zbrojného priemyslu miliardu eur.